Jak dobrze wychować dziecko? Porady

Któż z nas nie marzy, żeby tak wychować dziecko, aby wyrosło na dobrą, ułożoną osobę? Postanowiliśmy zapytać mamy, poszukać w Internecie oraz skorzystać z własnych doświadczeń i odnaleźć dla Was rady, które pomogą zadbać o Wasze pociechy.

Wychowanie dziecka nie jest rzeczą łatwą. Rodzice poświęcają mnóstwo czasu, aby ich dzieci były jak najlepszymi ludźmi. Chcemy dbać o ich zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój. Nawet małe, z pozoru niewiele znaczące gesty, mają wpływ na proces wychowawczy. Zobaczcie, co możecie zrobić, aby pomóc i sobie i swoim pociechom!

Zachęcaj do próbowania nowych rzeczy

Każde dziecko jest wyjątkowe, każde ma zestaw własnych talentów. Niektóre z nich ujawniają się w szkole, inne zdolności rodzice potrafią dostrzec już wcześniej. Ważne jest to, żeby zachęcać dzieci do próbowania nowych rzeczy i wspierać je, gdy same wpadną na ciekawy pomysł. Nietypowa zabawa, którą wymyślicie wspólnie, pozwala dziecku rozwijać się intelektualnie, poznawać siebie i swoje emocje. Będąc rodzicami również próbujcie nowych rzeczy. Wasze dziecko obserwując Was będzie również chciało się rozwijać.

Chwal

Lepsze efekty przynosi chwalenie dziecka za sukcesy, które odniosło, niż przyklejanie mu etykiet typu: „inteligentny”, „sprytny”. Dlaczego? Odpowiedź leży w nastawieniu. Osoby, które otrzymują etykiety wierzą, że osiągają sukcesy dzięki swoim wrodzonym zdolnościom. Natomiast te, które są chwalone, doceniają wartość pracy i to ją uznają za klucz do sukcesu. Więc zamiast powiedzieć dziecku: „Ale jesteś zdolny powiedzmy „Świetnie zrobiłeś to zadanie”.

Szanuj jego styl nauki

Gdy Twoja pociecha wyruszy zdobywać szkolny świat uszanuj sposób, w jaki będzie odrabiała zadania domowe. To, że Ty potrzebujesz zupełnej ciszy, aby wysłać e-mail nie oznacza, że dziecko będzie potrzebowało takich samych warunków. Według badań Gardnera, o których pisaliśmy tutaj, istnieje osiem typów inteligencji. Zwróć uwagę, któremu najbardziej odpowiada Twoje dziecko.

Jak dobrze wychować dziecko? Porady Ciufcia

Czytaj

Nigdy nie jest za wcześnie, żeby zacząć czytać książki dziecku. Na rynku dostępne są publikacje przeznaczone już dla maluchów. Czytanie pobudza ciekawość, rozwija wyobraźnię, pomaga dziecku poznawać nowe słowa i ich znaczenie. Dzieci, którym czyta się książki wykazują mniejsze problemy wychowawcze w przedszkolu.

Jedzcie razem

Nie jesteś kucharką idealną? Wcale nie musisz nią być. Dla rozwoju Twojego dziecka większe znaczenie ma nie smak potrawy, a możliwość rozmowy z Tobą. Według badań amerykańskich naukowców dzieci, które spożywają minimum pięć posiłków w gronie rodziny mają lepsze wyniki w szkole i rzadziej cierpią na zaburzenia jedzenia niż ich rówieśnicy. Wspólnym posiłkiem nie musi być obiad. Jeśli mijacie się ze swoim partnerem w porze obiadowej, możecie zjeść rodzinne śniadanie lub kolację. I zawsze możecie wykorzystać weekend.

Ustal porę na spanie

Ustal godzinę, o której Twoje dziecko będzie kładło się do łóżka. Specjaliści zalecają, by 30 minut przed snem wyłączyć komputer lub telewizor. Jeżeli Twoja pociecha posiada telefon, a obecne coraz młodsze dzieci mają własne, dobrze jest zabierać go dziecku na noc. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której po wyłączeniu świateł dziecko będzie bawiło się telefonem.

Przytulaj

Duża ilość uścisków pomoże Twojemu dziecku rozładować stres. Nic nie daje człowiekowi takiego poczucia bezpieczeństwa jak serdeczny uścisk. Przeprowadzone przez Amerykanów badania wykazały, że dzieci, które nie otrzymują wystarczającej dawki czułości łatwiej popadają w zdenerwowanie. Nie tylko samopoczucie dziecka poprawi się od przytulasów. Ty również na tym skorzystasz!

 

Zainspirowane