Angielski dla przedszkolaka - jak to zrobić?
Język angielski w dzisiejszym świecie to podstawa, dlatego uczą się go dzieci już od najmłodszych lat. Im wcześniej dziecko zacznie mieć kontakt z nowym językiem, tym łatwiej będzie mu później radzić sobie z nim w szkole. Należy pamiętać jednak, żeby dla maluchów nauka była przyjemnością, a nie koniecznością. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów :) !

Jak się uczy angielskiego?

Zaczniemy od krótkiego opisania procesu nauki każdego obcego języka, który dotyczy osób w każdym wieku. Umiejętności językowe możemy podzielić na dwie grupy:

-  Receptive skills czyli słuchanie i czytanie (recepcja języka – rozumiemy język)

- Productive skills czyli mówienie i pisanie (produkcja języka – potrafimy się w języku porozumieć)

Proces uczenia się obcego języka zaczyna się najpierw od „receptive skills” czyli słuchania i rozumienia, a dopiero później dziecko może zacząć mówić. Nie można więc wymagać aby po kilku lekcjach angielskiego w przedszkolu dziecko wypowiadało już zdania i znało wszystkie słówka. Pierwsze kroki to wsłuchiwanie się w wymowę i poznawanie wyrazów i zwrotów poprzez np. słuchanie nauczyciela, piosenek, bajek w obcym języku oraz próby powtarzania tego, co maluch usłyszy.

Angielski dla przedszkolaka - nie musi być nudny

Nie stresujmy więc dzieci ciągłymi prośbami typu: „Olcia, a powiedz jak jest „chleb” po angielsku”, „Kacperek, chcesz cukierka? To poproś po angielsku. Przecież się uczyłeś tego w przedszkolu.” Umiejętność „produkcji” – czyli m.in. mówienie – przyjdzie z czasem i jest to całkowicie normalne. Sama, ucząc przedszkolaki, pamiętam dwuletnią Tosię, która nie mogąc rozstać się nawet na chwilę ze swoją 4-letnią siostrzyczką Agatką i chodziła do jej grupy na angielski. Przez prawie 2 lata Tosia nie wypowiedziała ani jednego słowa na zajęciach, jednak po tym czasie zaczęła być aktywna. Okazało się, że Tosia zna i poprawnie wymawia wszystkie słówka i śpiewa piosenki, które wcześniej ćwiczyliśmy z grupą. Jest to idealny przykład tego, iż dzieci najpierw potrzebują regularnego i częstego kontaktu z językiem, a dopiero potem, po kilku latach, zaczynają samodzielnie tworzyć zdania.

Język obcy

Pamiętajmy również, że jak sama nazwa wskazuje, język obcy nie jest naszym pierwszym językiem, jest językiem „obcym”. Dzieci nie muszą używać tego języka na co dzień żeby zostały zrozumiane czy nie oglądają bajek w tym języku. Nie mają naturalnej motywacji do nauki języka. Dorośli wiedzą, że nauka obcego języka jest ważna, jednak przedszkolakowi nie wystarczy powiedzieć „Ucz się języka angielskiego bo w przyszłości będzie ci łatwiej znaleźć pracę” – dziecko kiwnie głową i wróci do zabawy. Co zaś możemy zrobić?

Możemy dawać dziecku jak najwięcej możliwości kontaktu z językiem poprzez puszczanie mu piosenek i bajek w języku angielskim, zabawy językowe, jeśli znamy język –mówienie do dziecka w tym języku. Jest mnóstwo sposobów na zapewnienie dziecku kontaktu z językiem nie tylko w przedszkolu ale również w domu.

Angielski dla przedszkolaka – jak to zrobić?

Pamiętajmy o tym, aby nie zrazić malucha do nauki języka, starajmy się żeby była ona dla dziecka przyjemnością. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiam jeden z pomysłów.

Jeśli choć trochę znamy język, możemy czytać maluchom krótkie książeczki w obcym języku. Aby dzieciom łatwiej było zrozumieć o co w bajce chodzi, ale również aby było ciekawiej, starajmy się odpowiednio naśladować głosy i dźwięki oraz pokazywać to, o czym czytamy, gestami lub na obrazkach.

Angielski dla przedszkolaka

Skąd wziąć takie książki? W księgarniach językowych jest ich bardzo duży wybór. Ja jednak znajduję je w… lumpeksach :) . Można tam odszukać przeróżne książeczki w świetnym stanie za grosze. Dzięki temu, razem z maluszkiem możemy stworzyć językową biblioteczkę i wracać do ulubionych bajek kiedy tylko będziemy chcieli.

Pomysły na inne domowe zabawy językowe znajdziecie w następnym „językowym” artykule :)

Autorem wpisu jest ekspert Ciufci – Justyna Chorążkiewicz, autorka bloga Korki Animatorki, zajmująca się pracą z najmłodszymi: animacją czasu wolnego i nauką języka angielskiego.