Niedawno do Zuzowej kolekcji dołączyła nowa gra, a wraz z nią 12 „wężowych jaj” wykonanych z magnesów. Mimo, że informacja na opakowaniu wskazywał wiek graczy na minimum 8 lat, nasz świętujący czwarte urodziny smyk oraz jej jeszcze młodsi goście w przez długi czas nie mogli się nowości oderwać. Podobnie zresztą jak goście mający już na swoim koncie zdecydowanie więcej lat. Od tej pory magnesowe jaja wykorzystywane były na wiele różnych sposobów. W jaki sposób bawić się z magnesami? Oto kilka propozycji.

 

Na początek zabawa w detektywa. Przygotowujemy listę przedmiotów i sprzętów domowych np. pralka, stół, książka, firanka, wanna, lustro, lampa. Lista może być napisana lub wyrysowana. Zadaniem naszego małego detektywa jest zbadać, do czego można magnesy przyczepić, a do czego nie. Wyniki śledztwa zaznacza na swojej liście. Kiedy już lista jest uzupełniona, wspólnie z dzieckiem rozmawiamy o materiałach, z których powstały poszczególne rzeczy. Kiedy już wiemy co magnesy przyciągają, możemy zastanowić się do czego można tę wiedzą wykorzystać. Skoro przyciągają tylko wybrane przedmioty, możemy za ich pomocą odnaleźć igłę w stogu… różności. W tym celu usypujemy na podłodze lub stole stos drobiazgów: igły, guziki, papierki, koraliki itp. Przykładając do niego magnes szybko odnajdujemy zagubione igły. Oczywiście pozostałe przedmioty również należy poodkładać na swoje miejsce.

Mając dwa magnesy możemy zaproponować dziecku zabawę w poszukiwanie skarbów. Na kartce papieru rysujemy labirynt lub drogę z wieloma zakrętami, a na ich końcu skrzynię ze skarbem. Ważne, aby szerokość drogi była wystarczająca dla naszego magnesu. Narysowaną mapę kładziemy na stole, kawałku tektury lub plastikowej tacce. Jeden magnes kładziemy na początku trasy, drugi umieszczamy pod stołem lub tekturą pamiętając o tym, że oba magnesy mimo rozdzielenia muszą się przyciągać. Zadanie polega na tym, aby ruszając magnesem znajdującym się na dole przeprowadzić górny magnes do ukrytego skarbu. Innym wariantem może być prowadzenie „poszukiwacza” magnesem trzymanym od góry. Pierwszy magnes znowu staje na starcie, natomiast drugi trzymamy nad nim w odległości, która pozwala na sterowanie nim, ale tak, aby się nie przyczepiły. W ten sposób możemy poruszać również drobnymi metalowymi przedmiotami, np. spinaczami biurowymi. Zabawa ta doskonale wspiera koordynację wzrokowo- ruchową.

Własnoręcznie wykonane magnesy na lodówkę mogą być piękną ozdobą naszej kuchni lub sympatycznym prezentem. Będziemy potrzebować kilka magnesów używanych w szkołach do tablic (można je kupić w sklepach papierniczych) oraz modelinę. Z modeliny nasze maluchy mogą ulepić dowolną ozdobę. Kiedy jest już gotowa umieszczamy w niej magnes. Ozdoby nie powinny być zbyt duże, aby magnes utrzymał ich ciężar.

Gry, upominki, zabawy rozwijające twórczość- pomysłów na wykorzystanie magnesów jest wiele. Moje gwiazdy mają naszyjniki, w których część koralików stanowią właśnie małe magnesy. Zabawy z magnesami mogą być również dobrym wprowadzeniem w świat fizyki, pól magnetycznych i przyciągania ziemskiego.