signs-baby-ill-618x231

Z dnia na dzień robi się coraz bardziej deszczowo, a dzieciaki coraz łatwiej łapią rożnego rodzaju infekcje. Jednym z pierwszych objawów choroby jest podwyższona temperatura ciała. Co zrobić, gdy maluch gorączkuje?

1. Po pierwsze, warto zachować spokój. Leki, które pozwolą zbić gorączkę należy podać dziecku dopiero wtedy, gdy temperatura przekroczy 38 stopni Celsjusza, czyli stan przedgorączkowy. Gdy temperatura jest niższa, świadczy to o tym, że organizm walczy z chorobą.

2. Gdy gorączka jest wyższa dziecku należy podać lek dopasowany do jego wieku. Tabletki przeznaczone dla dorosłych nie są odpowiednie i mogą spowodować więcej szkody niż pożytku.

3. Należy pamiętać, że gorączkujące dziecko poci się. Co za tym idzie: jego organizm traci wodę i elektrolity, które należy uzupełniać. W tym celu należy podawać maluchowi płyny: najlepiej wodę, wodę z cytryną lub wodę z dodatkiem soku. Powinno unikać się napojów i wody gazowanej.

4. Jeśli maluch zaśnie, okrywamy go kocem lub kołdrą i sprawdzamy co jakiś czas, czy temperatura została zbita. Jeśli pidżamka, którą ma na sobie jest przepocona, należy ją zmienić.

5. Powinniśmy pamiętać również o regularnym wietrzeniu pokoju. Dzięki temu w powietrzu będzie dużo tlenu, który ułatwia zwalczanie infekcji.

6. Jeżeli gorączka jest dużą, przekracza 39 st. Celsjusza, można wspomóc proces jej zwalczania poprzez okłady. Mokry ręcznik lub chustkę najlepiej przyłożyć do czoła.

Jeżeli sytuacja jest trudna, dziecko gorączkuje bardzo długo, ma kłopoty z oddychaniem lub inne objawy, które są niepokojące – warto wezwać lekarza. Do specjalisty należy zadzwonić także w każdym przypadku, gdy temperatura noworodka przekroczy 38 st C. W przypadku niemowlaka taką granicą jest 39 st C.