starszy brat

Każdy rodzic, który wychowuje więcej niż jedno dziecko na pewno nie jeden raz stanął przed wyzwaniem, które możecie przeczytać powyżej. Usypiasz malucha, gdy starsza pociecha akurat w tym momencie wymaga pełni uwagi, która (jego lub jej zdaniem) jest niezbędna. Tłumaczenie, że zajmujesz się teraz braciszkiem lub siostrzyczką niestety rzadko kiedy pomaga.

Problemowi temu stawić czoła muszą przede wszystkim rodzice, którym niedawno urodziło się drugie dziecko i starszy brat lub siostra muszą przywyknąć do zmniejszonej uwagi. Co można zrobić, aby wszyscy byli zadowoleni?

Nowe zabawki

Nic nie skupia uwagi dziecka bardziej niż nowiutka, lśniąca zabawka. Takie cacko potrafi zająć je na kilka godzin i pozwoli Wam zająć się młodszym potomstwem. Warto jednak pamiętać, że taka zabawka musi być atrakcyjna. Zwykły miś będzie rozwiązaniem na maksymalnie kilka godzin. Ale już jakaś bardziej skomplikowana rzecz może spełniać swoją rolę przez kilka dni.

Jeżeli Wasze dziecko szybko nudzi się nowymi zabawkami możecie ustalić zasadę, że dostęp do tej jest ograniczony do wybranych pór dnia związanych z opieką nad młodszą pociechą.

 Tworzenie

Jeżeli uważacie zabawki za zły pomysł, możecie postawić na twórczość. Zawsze dobrze mieć pod ręką coś, z czego można wycinać, lepić i na czym można rysować i malować. Dlatego dobrze jest mieć w domu schowane pudełko plasteliny, kolorowankę i farby, aby użyć ich, gdy trzeba wykąpać maluszka. Pamiętajcie, żeby nie dawać dziecku zbyt skomplikowanej rzeczy do tworzenia. Tylko pozornie będzie zajmować się nią dłużej. Jeśli nie będzie potrafić czegoś zrobić, to zarówno ono, jak i Wy, będziecie niezadowoleni.

Zagraj w grę

Nie każda gra i zabawa są możliwe do zastosowania. Ale są takie, które można wykorzystać np. usypiając lub karmiąc niemowlaka. Ty szukasz, starsze rodzeństwo się chowa, gra w skojarzenia, to co widzę jest… Ważne żeby uczulić pociechę, że musicie gra bardzo cicho. Jeśli będzie to elementem zabawy, powinno poskutkować.

Zaangażuj

Oczywiście, ciężko zaangażować starsze rodzeństwo w proces karmienia piersią. O wiele łatwiej jest z kąpielą. Ale możesz wykorzystać dzieci także w inny, pożyteczny sposób. Czy przyniesiesz mi ….? Czy podasz mi…? Itd., itp. Proste polecenia, które sprawią, że maluchy poczują się potrzebne i współodpowiedzialne za opiekę.

Inspiracja