Jak dobrze wychować dziecko? Porady Ciufcia

Dzieciaki. Czasami nieznośne, czasami kochane. Pozostawiają po sobie bałagan porównywalny do efektów przejścia trąby powietrznej. Ale są nasze i nie zamienilibyśmy ich za nic w świecie (inna sprawa, że jest to niezgodne z prawem).

Więc skoro już je mamy, to możemy to wykorzystać i się od nich uczyć. Czego? Przede wszystkim szczęścia i beztroski. A dokładniej? Oto 15 rzeczy, w których dzieciaki są mistrzami.

1. Podążają za instynktem.
Dzieci nie marnują czasu na rozmyślanie, czy dana decyzja jest dobra, czy zła. Podejmują działania opierając się o swoje instynkty. A jeśli się sparzą? Następnym razem wiedzą, jak się zachować.

2. Żyją chwilą.
Nie rozdrapują ran z przeszłości, nie martwią się tym, co przyniesie jutro. Po prostu – cieszą się tym, co dzieje się w danym momencie. No chyba, że obiecasz im wycieczkę do zoo w najbliższą sobotę.

3. Wierzą.
Prawie wszystkie wierzą w Świętego Mikołaja lub Gwiazdora. Część wierzy również w Zębową Wróżkę i Wielkanocnego Zająca. Wierzą również w to, że ich pluszaki są żywe, a zabawki naprawdę jedzą. Duża dawka magii każdego dnia.

4. Tworzą.
Malują, rysują, wycinają, sklejają. Wprawdzie tworzą przy okazji masę zamieszania i jeszcze więcej bałaganu, ale podobno twórczy nieład pomaga w tego typu pracy. Więc czemu nie przestać narzekać i przyłączyć się do nich?

5. Tańczą.
Czy znasz wyrażenie Tańcz tak, jakby nikt nie patrzył? Dzieci nie przejmują się tym, że ktoś może zwrócić na nie uwagę. Jeśli mają ochotę, to po prostu gibią się na boli. I mają z tego wielką radochę.

6. Śpiewają.
Tak, jak nie przejmują się tym, czy ktoś je podgląda, tak nie przejmują się też tym, czy ktoś je podsłuchuje. I śpiewają. Niezależnie od tego, jakie niesie to za sobą skutki.

Jak dobrze wychować dziecko? Porady

7. Buczą i gugają.
Małe dzieci często do siebie buczą i gugają. Dlaczego? Pewnie dlatego, że nie potrafią gwizdać.

8. Mówią to, co mają na myśli.
Czy byliście kiedyś w sytuacji z serii: Mamo, ale ta Pani jest wielka? Każdy dorosły wpada w takiej chwili w ogromne zakłopotanie. Ale dla dzieci jest to coś naturalnego. Opisują rzeczywistość taką, jaka jest.

9. Ekscytują się.
Zwykły prezent, zabawka zrobiona z niczego, mały psiak przechodzący obok bloku – wszystko to potrafi wywołać falę nieposkromionej radości.

10. Nie dbają o to, czy coś jest nowe.
Ulubiony film dziecka? Taki, który widziało setki razy. Ulubiona książka? Zna ją prawie na pamięć. Sukienka? Mogłaby być noszona każdego dnia. Dzieci lubią to, co znane. W przeciwieństwie do dorosłych, którzy mają obsesję na punkcie nowości.

Typy rodziny

11. Zatrzymują się, by powąchać kwiat.
Dziecko potrafi docenić prawdziwe piękno. Czasami wygląda to dość zabawnie (szczególnie gdy kwiatek jest wdychany całą twarzą), co nie zmienia faktu, że jest urocze.

12. Nie dyskryminują.
Dzieci akceptują wszystko i wszystkich. Dopóki ten ktoś lub coś nie zabiera ukochanej zabawki.

13. Przyznają się, gdy się boją.
Czasami strach dziecka jest łatwo wyeliminować. Tym bardziej, że maluchy nie kryją się ze swoimi lekami. Czasami zwykłe włączenie światła rozwiązuje wszelkie problemy.

14. Akceptują komplementy.
Małe dziecko na każdy komplement odpowie: Wiem! Albo po prostu się ucieszy. Dorośli? Znajdą tysiąc argumentów, którymi będą próbowali obalić miłe słowa.

15. Drzemią.
Mimo, że niektóre tego nie znoszą, to ostatecznie prawie wszystkie ucinają sobie drzemkę w środku dnia. Dzięki temu mają pokłady nowej energii. Gdybyśmy tak wszyscy mieli chwilę, żeby się zdrzemnąć…

Widok beztrosko hasających po placu zabaw dzieciaków z jednej strony cieszy, a z drugiej przypomina o tym, że dziecięce czasy już nie wrócą. Warto więc od czasu do czasu poczuć się młodym duchem i tak, jak dzieci: tańczyć, jakby nikt nie patrzył, śpiewać, wąchać kwiaty i ekscytować się światem!

Inspiracja