P1340238

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach niezbędna. Aby maluchom ułatwić start w przyszłości, dobrze jest ćwiczyć język już od ich najmłodszych lat. Jest wiele sposobów aby nauka języka była dla malucha przyjemnością. Przedstawiam 4 sposoby na zabawy językowe z dziećmi, które przeprowadzić może nawet rodzic nie znający dobrze języka.

Przeprowadzając zabawy pamiętaj o jednym – nauka języka dla malucha ma być przyjemnością, a nie przymusem. Jeśli dziecko zobaczy, że Ty się dobrze bawisz, to samo też będzie się dobrze bawić. I pamiętaj żeby się dużo uśmiechać!

1. Nauka liczenia baniek mydlanych

P1340227

Jak w ciekawy i prosty dla malucha sposób nauczyć go liczyć po angielsku? Możemy użyć do tego… baniek mydlanych! Jak to zrobić? Puszczamy bańki i prosimy maluchy aby je policzyły – jeśli policzą poprawnie, mogą bańki „pękać”. Jest to zabawa z dużą ilością śmiechu, a przy okazji uczymy się angielskich liczb.

2. Piosenki

Śpiewajmy z dziećmi piosenki! Szukamy piosenek wesołych, prostych, najlepiej takich z powtarzającym się tekstem, tzw. „dryli” i które angażują dziecko ruchowo. Możemy śpiewać je razem z maluchami lub puszczać piosenki np. z komputera. Ważne jest, aby piosenki te powtarzać, np. codziennie czy kilka razy w tygodniu. Po czasie, sami będziemy zdziwieni jak wiele nasz maluch zapamiętał. Poniżej kilka linków do moich ulubionych piosenek z Super Simple Songs:

Znana piosenka „Head and shoulders, knees and toes”
5 little monkeys – piosenka o małpkach skaczących po łóżku
Old McDonald had a farm 
10 in the bed 
Rain rain go away! 

3. Kalambury

P1340232

Jeśli dzieci znają już jakieś słówka po angielsku, możemy pobawić się z nimi w kalambury. Do zabawy zaangażujmy całą rodzinę. Przygotowujemy wcześniej karty z obrazkami – hasłami, które po kolei każdy losuje. Zabawa polega na pokazaniu hasła nie używając słów. Reszta rodzinki musi odgadnąć pokazywane słówko, oczywiście w języku angielskim.

4. Językowa ciuchcia – zabawa plastyczna

Ciuchcia jest fajnym sposobem na zapamiętanie większej ilości słówek. Do przygotowania ciuchci potrzebujemy tylko kolorowego papieru, nożyczek, kleju i sznurka. Z papieru wycinamy prostokąty, które zginamy na pół i przyklejamy do sznurka. Następnie doklejamy do wagoników wycięte kółka i okienka. Nie możemy zapomnieć o lokomotywie. W każdym wagoniku rysujemy bądź wklejamy inny obrazek – ja proponuję ciuchcię ze zwierzakami jako pasażerami. Każdego zwierzaka możemy podpisać. Gotową językową ciuchcię możemy powiesić na ścianie i co jakiś czas ćwiczyć z maluchem nazewnictwo poszczególnych pasażerów. Oprócz materiału do nauki, ciuchcia jest też świetnym pomysłem na ozdobę dziecięcego pokoju :) .

ciuchcia

Pamiętaj, że nie musisz znać dobrze języka aby bawić się z dzieckiem w zabawy językowe. Wystarczą chęci i odrobina czasu.

 

Autorem tekstu jest specjalista ds. wczesnej edukacji i pedagogiki społecznej Justyna Chorążewicz – nauczycielka angielskiego, animator zabaw, autorka bloga Korki Animatorki.