sposoby na uśpienie malucha

Niemowlakom zajmuje trochę czasu ogarnięcie różnicy między dniem i nocą – każdy rodzic wie o tym aż zbyt dobrze. Jeżeli czujecie się, jakbyście pracowali na nocnej zmianie w kamieniołomach powinniście czytać dalej. Znaleźliśmy 4 sposoby, które być może podziałają na Waszego malucha.

1. Dziecko gubi smoczek podczas snu i budzi się za każdym razem

Smoczki mają swoich zwolenników i przeciwników, ale prawdą jest, że nic tak nie uspokaja niemowlaka jak smoczek. Dodatkowo naukowcy uważają, że używanie go w nocy zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Ale wybór, czy go używać, czy nie, należy do rodziców.

mza
W każdym razie, wypadający smoczek może powodować nagłe pobudki w środku nocy. Mama i tata muszą zdecydować, czy za każdym razem wstawać do płaczącego szkraba, czy pozwolić mu się wypłakać. Mimo, że ta druga metoda wydaje się brutalna i trzeba przy niej swoje wycierpieć, to eksperci uważają ją za skuteczną w procesie oduczania dziecka ssania.

2. Nawet ciche dźwięki powodują pobudkę Waszego malucha

Niektóre maluchy obudzić potrafi nawet użycie włącznika światła w pokoju. Niechciane dźwięki możesz ukryć tzw. białym szumem. Tego typu dźwięków możecie poszukać w Internecie lub wygenerować je samodzielnie, używając np. wentylatora, suszarki, czy, jak było w moim przypadku, odkurzacza.

zzzza
Tego typu dźwięki są sprzymierzeńcami snu. Naukowcy twierdzą, że podobne są słyszalne przez dziecko w środowisku prenatalnym i dzięki temu wpływają na smyka kojąco.

3. Jest 4 nad ranem, a Wasze dziecko jest gotowe do zabawy

xcuza

Gdy dziecko uczy się nowych rzeczy może być zbyt podekscytowane by zasnąć. Musicie jasno określić, że noc nie jest czasem przeznaczonym na zabawy. Dlatego ignorujcie gaworzenie, kołysanie się i machanie rączkami. Dobrym sposobem jest opuszczenie pokoju. Dzięki temu sprawdzicie, czy maluchowi wystarcza samodzielna zabawa. Jeśli tak, to po chwili powinien się zmęczyć i zasnąć. Jeśli natomiast zaczyna płakać, powinniście uspokoić smyka, powiedzieć, że zaraz wrócicie, wyjść z pokoju i zobaczyć czy dziecko zaśnie.

4. Podrywasz się, gdy tylko dziecko jęknie, aby nie obudziło starszego rodzeństwa

Wstawanie za każdym razem, gdy usłyszycie dźwięki dobiegające z łóżeczka może spowodować, że maluch będzie wymagał Waszej obecności do ponownego zaśnięcia. Jednak zrozumiałym jest, że ciężko dopuścić do sytuacji, w której dziecko budzi wszystkich domowników, zwłaszcza starsze rodzeństwo. Po pierwsze warto ostrzec braciszków i siostrzyczki, że Wasza najmłodsza latorośl ma problemy z odróżnieniem dnia i nocy.

sposoby na uśpienie malucha gdy płacze
Jeżeli jednak staniecie przed wyzwaniem poskromienia nocnych krzyków, a starsze dziecko już się przebudziło postarajcie się najpierw jemu wytłumaczyć całą sytuację. Bez Waszych kojących słów będzie mu ciężko zasnąć. W drugiej kolejności zajmijcie się maluszkiem.

Sytuacji, w których rodzicom przychodzi zmagać się z płaczem jest na pewno więcej. Jeżeli uważacie, że warto dodać jakąś metodę opiszcie ją w komentarzach.