5 rzeczy, których nie należy mówić dzieciom
Są takie wyrażenia, których dziecko nie powinno nigdy usłyszeć. „Żałujemy, że Cię mamy” to najprostszy przykład strasznych słów skierowanych do dzieci. Ale często nie zdajemy sobie sprawy, że duże znaczenie mają pojedyncze, z pozoru niegroźne, zdania mówione do naszych pociech. Poniżej prezentujemy Wam pięć wyrażeń, które często można usłyszeć, a które mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego.

1. Zawsze / Nigdy

Generalizowanie nie jest dobre ani w przypadku dzieci, ani w przypadku dorosłych. Jeśli chcecie wytłumaczyć dziecku, że postępuje źle, powinniście odnieść się do konkretnych przykładów i sytuacji, w których maluch zachował się nieodpowiednio. Poza tym są to słowa, które dziecko może odebrać jako etykietę. Jeśli mówimy mu „Nigdy nie sprzątasz pokoju” to prawdopodobnie sami wzmocnimy niepożądany efekt.

2. Zobacz, jak Twój brat / Twoja siostra

„Popatrz, jak Twój brat pięknie gra na pianinie” – porównywanie dzieci powoduje, że dziecko, które jest porównywane do „lepszego” rodzeństwa, czuje się gorsze i odczuwa niechęć do próbowania tego, w czym dobry jest brat lub siostra. Dodatkowo u malucha może wykształcić się zazdrość i inne negatywne emocje. Nikt nie lubi być gorszym.

5 rzeczy, których nie należy mówić dzieciom - bo Twój brat

3. Jesteś taki mądry

Wbrew pozorom chwalenie małego dziecka w ten sposób może przynieść negatywny efekt. Dlaczego? Maluch może odczuwać lęk przed próbowaniem nowych rzeczy i stawianiem przed sobą angażujących celów, gdyż w przypadku ich nieosiągnięcia może się okazać, że nie jest taki wspaniały. Podobny efekt może odnieść na przykład wyrażenie „Ale przecież jesteś taki mądry”, gdy próbujemy zachęcić dziecko do działania, gdy nie do końca radzi sobie z wykonywanym działaniem. O wiele lepiej skupić się na pracy dziecka i doceniać go za jej wykonywanie.

4. Bo tak!

Nie macie czasu na dyskusję, bo właśnie wychodzicie lub jesteście zajęci innymi obowiązkami. Wtedy pojawić się może nieszczęsne „Bo tak!”, które pozwala na ucięcie dyskusji, ale nie pozwala dzieciom poznawać nowych zagadnień. Podobnie, w sytuacji, gdy chcemy, żeby dziecko coś zrobiło, a ono zajmuje się innymi rzeczami. „Bo tak!” będące odpowiedzią rodzica na pytanie malucha wzbudza niechęć i niczego nie tłumaczy. Dlatego zamiast używać tego niewłaściwego wytrycha powinniśmy się skupić na udzieleniu konkretnej odpowiedzi.

5 rzeczy, których nie należy mówić dzieciom - bo tak!

5. Robisz to źle, daj, pokażę Ci!

Prosicie dziecka o pomoc lub decydujecie się pozwolić mu wykonać dość łatwe czynności, ale w pewnym momencie zauważacie, że robi to źle. Im większymi perfekcjonistami jesteście, tym bardziej prawdopodobne, że postanowicie przejąć kontrolę nad sytuacją. Pozwól dziecku uczyć się samodzielnie nowych rzeczy. W przeciwnym wypadku zniechęcisz go do tego.

Dzieci słuchają i obserwują. Dlatego ważne jest, co i kiedy do nich mówimy. Zadbajcie o to, co kierujecie do maluchów każdego dnia!