laughing baby playing with mother

Jedną z najgorszych rzeczy, której doświadczają wszystkie kobiety będące w ciąży są porady otrzymywane od znajomych i nieznajomych dotyczące wychowywania dzieci. Część z nich jest niezwykle pomocna, ale dzisiejszy sposób wychowywania dzieci różni się od tego, który stosowały nasze mamy. Dlatego warto wiedzieć, że są pewne zasady, które powinnaś stosować. Niezależnie od tego, co mówi otoczenie.

1. Słuchaj swojej intuicji.

Możesz czytać najróżniejsze poradniki, blogi i artykuły mówiące o wychowywaniu dzieci, ale nic nie zastąpi matczynego instynktu. Przykład? Jeśli widzisz, że Twoje dziecko jest głodne nakarm je. Co z tego, że w poradniku pisali, żeby nie robić tego na dwie godziny od ostatniego karmienia? Nie będziesz przecież słuchała płaczu dziecka, bo ktoś napisał coś w książce.

2. Słuchaj wskazówek od Twojego dziecka.

W pierwszych tygodniach swojego życia Twoje dziecko będzie z Tobą rozmawiało tylko za pośrednictwem mowy ciała i rożnych rodzajów płaczu, które nauczysz się rozpoznawać. Przykład? Gdy dziecko jest głodne da Ci o tym znać dużo wcześniej, zaczynając ssać swojego kciuka. Uważna obserwacja pomoże Ci szybko rozponać potrzeby Twojej pociechy.

3. Nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym, czy lepiej karmić piersią, czy użyć pokarmu. 

Karmienie piersią jest trudne. Trzeba sporo czasu i wysiłku, zarówno z Twojej strony, jak i ze strony dziecka, by nauczyć się odpowiedniej współpracy. Jeżeli masz problemy, spróbuj kontaktu ze specjalistą. To, że nie karmisz piersią nie oznacza, że jesteś złą matką. Ten sposób może po prostu nie być dla Ciebie. Nie traktuj tego jako porażki. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko będzie karmione butelką, czy nie i tak będzie piękne, cudowne, inteligentne i mądre. I nie daj sobie wmówić niczego innego!

4. Nie staraj się być matką perfekcyjną.

Nie ma czegoś takiego jak perfekcja. Wszystko, co musisz zrobić, to starać się być jak najlepszą mamą. Rodzicielstwo wypełnione jest zwycięstwami i porażkami. Nie oceniaj się, gdy dopadnie Cię to drugie. Tak, jak we wszystkim innym: praktyka czyni mistrza. Gdy upadniesz, podnieś się i spróbuj czegoś innego. I nie bój się poprosić o pomoc.

5. Znajdź czas dla partnera.

Łatwo jest stracić z widoku potrzeby Twojego związku podczas pierwszych kilku tygodni w roli rodzica, a szczególnie w roli matki. Ciężko znaleźć czas dla partnera w czasie nocnych pobudek, karmień, domowych obowiązków i (jeśli pracujesz) obowiązków pracownika lub właściciela firmy. Jednak ważne jest, by ten czas znaleźć. Starajcie się wspólnie jeść obiady i rozmawiać na rożne tematy – nie tylko na te, które są związane z Waszym dzieckiem.

Jak ktoś kiedyś trafnie stwierdził: nie należy budować nowego życia wokół dziecka, a wdrożyć dziecko w Wasze wspólne życie.

6. Pamiętaj o czasie dla siebie. 

Czas przeznaczony dla Ciebie to kluczowa rzecz w Twoim codziennym rozkładzie zajęć. Prysznic, obowiązki domowe i przynajmniej dwa ciepłe, pełnowartościowe posiłki dziennie to absolutne minimum. Pamiętaj również o tym, żeby wyjść z domu przynajmniej na 10 minut każdego dnia i zaczerpnąć świeżego powietrza. Nawet krotki spacer czyni cuda.

Macierzyństwo to ścieżka wypełniona wzlotami i upadkami: dniami wypełnionymi dobrym humorem i energetycznymi dołkami. Słuchaj więcej swojej intuicji i potrzeb dziecka. znajdź czas dla partnera i pamiętaj również o sobie.

Inspiracja