5 rzeczy, których nie należy mówić dzieciom - bo Twój brat

Wiele rzeczy człowiek wykonuje mechanicznie. Są to nawyki, których uczyliśmy się przez długie lata. Kilka z nich warto wpoić dzieciakom już w młodym wieku.

Być może dla części rodziców większe znaczenie mają inne czynności – uczcie więc swoje pociechy tego, co uważacie za istotne, a poniższy spis potraktujcie jako wskazówkę.

1. Mówienie proszę

Im wcześniej nauczycie dziecko mówić proszę, tym szybciej ono zrozumie, że można wskazywać rzeczy, których nie można dosięgnąć, nie tylko za pomocą krzyku i płaczu. Oczywiście nie oznacza to, że za każdym razem maluch grzecznie będzie prosił o pomoc / zrobienie czegoś. Ale dobre maniery nikomu jeszcze nie zaszkodziły. W żadnym wieku.

2. Łóżeczkowe zwyczaje

„Przedsenne” rytuały pomogą dziecku zrozumieć, kiedy jest czas na sen, a kiedy na zabawę. Powtarzanie tych samych czynności przed zaśnięciem pomoże maluchowi przygotować się na wypoczynek, dlatego warto każdego dnia stosować podobną kolejność wykonywanych przed pójściem do łóżka działań: kolacja, zęby, książka, buziak i spać!

3. Odpowiednia dieta

mealtime

Dzieci, które jedzą owoce i warzywa dostarczają do swojego organizmu witaminy i minerały. Tych z kolei brakuje w słodyczach i fast-foodach. Wpajanie od małego dziecku zasad odpowiedniego żywienia spowoduje, że w późniejszym wieku będzie ono sięgało po zdrowsze rzeczy.

4. Jedzenie w spokoju

W naszej zabieganej rzeczywistości luksus spokojnego jedzenia jest dostępny dla nielicznych. Posiłki nie powinny wzbudzać niepotrzebnych emocji, dlatego nie powinniśmy wmuszać w dziecko kolejnych kęsów, gdy nie chce jeść ani pospieszać go, gdy rozsmakowuje się w kolejnych kawałkach.

5. Jedzenie z rodziną

Warto uczyć malucha, że rodzinny obiad jest ważnym i fajnym wydarzeniem: wolnym od komputerów, komórek i wypełnionym rozmowami z domownikami. Niezależnie od tego, czy Wasza pociecha potrafi już z Wami rozmawiać, czy jeszcze nie.

6. Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem

Rodzice powinni kontrolować, co robią ich dzieci w sieci i co oglądają w telewizji. Ustalenie limitów może przyczynić się do tego, że Wasze dziecko będzie mniej czasu spędzało w towarzystwie komputerów w późniejszych latach.

7. Sprzątanie

Chyba żaden rodzic nie jest szczęśliwy, gdy zabawki walają się po całym domu. Warto wyrobić w dziecku nawyk sprzątania po sobie. Nawet, jeśli w początkowej fazie jego wyrabiania będzie się to wiązało z dużo dłuższym sprzątaniem niż zwykle.

Rodzice powinni pamiętać, że dzieci są dobrymi obserwatorami i wpajanie nawyków niewiele da, jeśli sami nie będziemy się do nich stosowali. Naukę nowych zachowań warto rozpocząć od wskazówki: włączać tę samą piosenkę przed sprzątaniem, informować dziecko o nadchodzącym obiedzie. Będzie to dla niego informacja, która wywoła działanie. Dobrze wykonane zadania powinny być nagradzane, co wzmacnia chęć kontynuowania zachowania.

Inspiracja tutaj.