Bezpieczny pobyt nad wodą

Plaże, supermarkety, place zabaw, festyny – wprawdzie wakacje powoli zmierzają ku końcowi, ale zatłoczonych miejsc wciąż nie brakuje. A tam, gdzie są zatłoczone miejsca, tam prawdopodobieństwo utraty dziecka z zasięgu wzroku wzrasta kilkukrotnie. Dlatego powinniśmy wpajać maluchom zasady, dzięki którym szybko je odnajdziemy. Przygotowaliśmy dla Was 7 wskazówek, które pomogą zlokalizować zagubionego smyka.

1. Identyfikator

Jeszcze przed wyjściem na plażę czy do galerii handlowej warto wyposażyć malucha w kartkę, opaskę lub bransoletkę zawierającą jego dane oraz numer kontaktowy mamy albo taty. Dzięki tego typu identyfikatorowi każdy, kto zobaczy brzdąca samotnie przemierzającego np. sklepową halę, będzie mógł w łatwy sposób zadzwonić do rodziców, a do smyka zwrócić się po imieniu.

2. Jaskrawe ubrania

Nie tylko dzieci powinny nosić jaskrawe ubrania. Jeżeli przed wyjściem z domu brzdące zapamiętają, jak ubrani są mama i tata, będzie im łatwiej wypatrzyć ich w tłumie obcych osób. Pomocne w zapamiętywaniu mogą być różne gry, które można przeprowadzić np. w samochodzie.

3. Zrób zdjęcie

W dzisiejszych czasach dostęp do telefonów z aparatami jest powszechny. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, zapiszcie fotografię swojego dziecka w komórce. A wybierając się w zatłoczone miejsce można wykonać dodatkową fotkę, na której uwiecznimy malucha w obecnym stroju.

4. Miejsce spotkania

Jeżeli miejsce, w którym się znajdujecie posiada jakieś charakterystyczne punkty, warto je wykorzystać. Na plaży może to być stanowisko ratowników, w supermarkecie wejście na halę sprzedaży, itp. Po wskazaniu miejsca spotkania warto zapytać brzdąca, czy pamięta jego położenie.

5. Prośba o pomoc

To trochę kłopotliwy podpunkt, gdyż wielu rodziców uczy dzieci, by nie rozmawiały z nieznajomymi. Warto jednak uczulić je, że w nagłych przypadkach niektóre osoby są bardzo pomocne. Mamy z innymi dziećmi, policjanci, ochrona w sklepie – dziecko powinno wiedzieć, do kogo może zwrócić się z prośbą o pomoc.

6. Planujcie

Jeżeli poruszacie się w większej grupie dorosłych, możecie podzielić się obowiązkami. Łatwiej jest zwrócić uwagę na obecność dwójki dzieci niż szóstki. Ważne jest, żeby każdy wiedział, kogo pilnuje, ale zwracał również uwagę na ogólną sytuację.

7. Nie panikuj!

Sytuacja może wydawać się trudna, ale zachowajcie rozsądek. Wyślijcie kogoś na miejsce spotkania, powiadomcie ochronę i zacznijcie poszukiwania. Jeżeli zastosowaliście przynajmniej jeden z powyższych punktów znajdziecie malucha o wiele szybciej. Panika nie pomoże.

Inspiracja tutaj.