8 sposobów na niejadka
Wielu rodziców boryka się z problemem apetytu dzieci. Na rynku pojawiają się preparaty, a w media prezentowane są reklamy z udziałem najmłodszych, którzy po ich zażyciu proszą o dokładkę zupy. Z relacji mam wiemy, że te suplementy różnie się sprawdzają. W wielu przypadkach z niejadkiem można poradzić sobie w bardziej… kolorowy sposób.

Poznajcie 9 sposobów na niejadka i wybierzcie ten, który Waszym zdaniem sprawdza się najlepiej. Z naszych doświadczeń wynika, że również te dzieci, które nie mają problemów z jedzeniem chętniej sięgają po dania przygotowane w ten sposób. Artykuł postanowiliśmy okraszać kolorowymi zdjęciami – niech będą dla Was inspiracją!

1. Przygotowuj kolorowe potrawy

9 sposobów na niejadka - kolorowe potrawy
Lato to czas, w którym świeże owoce i warzywa są na wyciągnięcie ręki. Kolorowe kanapki i fantazyjnie udekorowane talerze z obiadem zainteresują Wasze pociechy i skłonią je do spróbowania kanapkowego kota, czy papugi. Chleb możecie pociąć za pomocą foremek do wypieku ciasteczek (sposób szybszy) lub możesz użyć noża (sposób wolniejszy). Wprawdzie na przygotowanie takich kanapek będziecie potrzebować więcej czasu, ale satysfakcja jest gwarantowana :) .

2. Gotujcie razem

9 sposobów na niejadka - kolorowe potrawy
Tym bardziej, że możecie przygotować posiłek wspólnie ze swoimi dziećmi. Maluch chętniej sięgnie po kanapkę, którą sam zrobił: będzie mógł dobrać składniki, przyglądać się nowo powstającym kształtom i dołożyć swoją cegiełkę do smacznego posiłku. Gdy skończycie pracę pochwalcie dziecko za pomoc. Doceńcie jego wkład.

3. Nie zmuszaj do jedzenia

9 sposobów na niejadka - wspólne gotowanie
Jeśli dziecko mówi, że nie chce już jeść potraktuj to jako ostateczną odpowiedź. Namawianie często przynosi odwrotny skutek i jeszcze bardziej zniechęca najmłodszych. Pomyślcie, jak reagowaliście, gdy babcia proponowała Wam kolejną dokładkę podczas niedzielnego obiadu, a Wy z pękającymi z przejedzenia brzuchami broniliście się, jak tylko mogliście? No właśnie. Być może Wasza pociecha potrzebuje mniejszych porcji, żeby czuć się najedzonym.

4. Jedzcie wspólnie

9 sposobów na niejadka - nie zmuszaj
Wspólne jedzenie dobrze wpływa na rozwój dziecka i uczy go zachowań społecznych. Poza tym, jedzenie w samotności jest zwyczajnie nudne. Dbajcie o atmosferę przy posiłku: rozmawiajcie, zadawajcie pytania, nie jedzcie w pośpiechu. Nie tylko dzieci skorzystają na tego typu praktykach.

5. Nie pospieszaj dziecka

9 sposobów na niejadka - nie pospieszaj
To, że dziecko zajada powoli nie oznacza, że nie chce jeść. Karcący wzrok rodzica, który cały czas pospiesza, nie jest niczym dobrym i zniechęca najmłodszych do spożywania posiłków. Jedzenie powinno kojarzyć się nie z karami, krzykiem i przymuszaniem, a z czymś przyjemnym!

6. Nie przemycaj nielubianych składników

9 sposobów na niejadka - nie przemycaj
Marchewka schowana w kupce ziemniaków? Brokuły zakopane pod ryżem? Papryka wewnątrz zawijanego kotleta? Jeśli będziemy przemycali nielubiane składniki w pożywieniu na pewno nie zachęcimy niejadka do chętnego siadania do posiłków, przy okazji ucząc go kombinowania i oszukiwania. Jeśli Wasza pociecha nie lubi jakiegoś składnika postarajcie się znaleźć inne, mające podobne właściwości.

7. Pozwól dziecku wybrać

9 sposobów na niejadka - pozwól wybrać
Warto zapytać dziecka przed posiłkiem, co ma ochotę zjeść. Każdy lubi decydować o swoim menu. Być może Twoja pociecha nie wybierze niczego. Porażki niestety się zdarzają. Ale dając mu możliwość wyboru  pokazujesz, że liczysz się z jego zdaniem i że ono samo ma wpływ na to, co będą spożywali domownicy i – przede wszystkim – dziecko.

8. Przygotowuj różnorodne posiłki

9 sposobów na niejadka - różne potrawy
Jedzenie tego samego dania każdego dnia znudziłoby się każdemu (chyba, że jest studentem). Na pewno nie przypadnie też do gustu najmłodszym. Wprowadzajcie różnorodne posiłki. Dzięki temu Wasza pociecha będzie poznawała nowe smaki i będzie miała urozmaicone menu.

9. Kolorowe talerzyki

9 sposobów na niejadka - kolorowe talerzyki
Kolorowe jedzenie świetnie „współpracuje” z kolorowymi talerzykami. Jedno i drugie przyciąga wzrok, najmłodszych. Odkrywanie kolejnego fragmentu talerza, na którym znajdują się zabawne postaci, będzie ciekawym urozmaiceniem. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z porcjami i dobierać je odpowiednio do wieku Twojego dziecka. Jeśli talerz będzie przeładowany jedzeniem, to raczej nie uzyskasz spodziewanego efektu.

A czy Wy znacie inne skuteczne metody walki z niejadkami?