Bezpieczna Ciufcia

Ciufcia jest miejscem, w którym dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas przemierzając internetowy świat. Ale zależy nam na bezpieczeństwie najmłodszych nie tylko w sieci. Wraz z początkiem wakacji rusza nasz cykl Bezpieczna Ciufcia, w którym znajdziecie informacje dotyczące wakacyjnych miejsc i sytuacji, w których przyda się odrobina ostrożności. Na pierwszy ogień rzucamy… wodę :) !

Któż nie lubi popluskać się w basenie lub nad jeziorem, gdy z nieba leje się żar? Wybierając się nad wodę z dziećmi warto pamiętać o kilku regułach, które nie tylko uprzyjemnią wypoczynek, ale również ochronią najmłodszych.

Wybór kąpieliska, ratownik w pobliżu

Znaną prawdą jest, że wybierając kąpielisko powinniśmy zdecydować się na takie, które jest strzeżone przez ratowników. Udając się nad taki akwen warto znaleźć miejsce, które jest usytuowane w niewielkiej odległości od osób pilnujących bezpieczeństwa. W razie zagrożenia może to wpłynąć na szybkość reakcji ratownika.

Dziecko na oku

Sam ratownik jednak nic nie poradzi. Pamiętajmy, że zawsze to my w pierwszej kolejności odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pociech. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia. Takie maluchy są najbardziej narażone na zagrożenia związane z wodą, więc nie powinny być spuszczane z oczu na plaży.

Bezpieczny pobyt nad wodą

W bardziej zatłoczonych miejscach istnieje również prawdopodobieństwo zgubienia się malucha. Przed każdym wyjazdem warto wyposażyć dziecko w opaskę, na której zapiszemy jego imię, nazwisko i numer telefonu mamy albo taty. Nawet jeśli masz 100% pewność, że Twoje dziecko nie zginie, to tego typu opaska jest przydatna w każdym nowym miejscu. Warto poinstruować również malucha, co powinien zrobić, gdy straci rodziców z oczu na dłuższy czas. Jeżeli umie się przedstawić i wie, że numer telefonu jest na opasce, o wiele łatwiej będzie go zlokalizować.

Ochrona przed słońcem – nakrycie głowy, krem z filtrem

Woda i możliwość zgubienia to nie jedynie przeciwnicy w walce o udany wypoczynek. Pamiętać należy również o ochronie przed słońcem. Dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, więc młodzi rodzice powinni zaopatrzyć się w parasol lub w inny sposób zapewnić ochronę maluszkowi.

Ważne (nie tylko dla dzieci, ale również i rodziców) powinny być także kremy z wysokim filtrem (najlepiej SPF50 lub SPF50+) oraz nakrycia głowy, które uchronią przed zbyt silnym słońcem. Pamiętajmy też, że przebywanie na słońcu w godzinach między 11-16 jest szczególnie groźne. Jeśli już chcemy w tych godzinach wybrać się nad wodę to załóżmy dzieciom przewiewne koszulki i okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy.

W wodzie

Małe dzieci powinny wchodzić do wody jedynie pod nadzorem dorosłej osoby. Jeżeli zdecydujesz się wpuścić malucha do wody samodzielnie zbadaj dno, po którym będzie się poruszał i miej dziecko stale na oku. Dobrym pomysłem będzie założenie specjalnych rękawków. Zdecyduj się na zakup takich, które posiadają atest. Podczas zakupu kieruj się nie tylko ceną, ale także jakością. Gdy dno okażę się nierównie rękawki pomogą malcowi utrzymać się na powierzchni.

Zabawki

Na plażę warto zabrać foremki, wiaderka, łopatkę do piasku lub piłkę. Budowanie zamków to zabawa angażująca nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Nie jeden raz obserwowaliśmy tatusiów, którzy z wypiekami na twarzach pomagali maluchom budować wspaniałe budowle.

Bezpieczny pobyt nad wodą

Bawiąc się na plaży pamiętajmy o innych odpoczywających i uszanujmy ich przestrzeń.

Nawadnianie

Będąc na plaży musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym celu najlepiej posłużyć się wodą źródlaną, która – w przeciwieństwie do słodkich napojów – dobrze gasi pragnienie. Woda powinna być przechowywana w odpowiedni sposób: zakręcona oraz pozostawiona w zacienionym miejscu. Pozwoli to nie tylko na utrzymanie przyjemnej temperatury, ale – przede wszystkim – ograniczy rozwój bakterii, które rozmnażają się pod wpływem promieni słonecznych.

Wybierając się nad wodę musimy pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko dzieci, ale też własnym. Nakrycia głowy, kremy z filtrem oraz odpowiednia ilość płynów pozwolą nam cieszyć się plażą, słońcem i chwilami spędzonymi z rodziną.