biały szum usypia

Ostatnio pisaliśmy o sposobach, które pozwolą rodzicom poradzić sobie z płaczącym dzieckiem. Wśród sugerowanych rozwiązań pojawiła się m.in. fraza „biały szum”, o którą kilka osób zapytało. Dlatego postanowiliśmy zbadać głębiej istotę tego zjawiska i przybliżyć je tym, którzy spotkali się z białym szumem po raz pierwszy.

Szum biały jest rodzajem szumu akustycznego, czyli szumu, którego widmo jest mniej więcej zrównoważone. W przypadku szumu białego widmo dźwięku jest całkowicie płaskie. Może ono wyglądać np. w ten sposób:

biały szum

W czym pomaga biały szum?

Przekładając z polskiego na nasze: biały szum jest jednostajnym dźwiękiem, który odwraca uwagę człowieka od innych, pochodzących z otoczenia. W praktyce oznacza to, że ma on właściwości relaksacyjne i ułatwia koncentrację. Pomaga zasnąć najmłodszym, a dorosłym skupić się na wykonywanych zadaniach. Przyniesie również pomoc, gdy Twój partner chrapie. Dzieje się tak, gdyż biały szum niejako zagłusza inne dźwięki dobiegające ze środowiska zewnętrznego.

Co generuje biały szum?

Szum biały jest generowany przez wiele urządzeń znajdujących się w naszym środowisku. Odkurzacz, suszarka, czy wentylator wydają tego typu dźwięki. Białym szumem są również uderzające o różne powierzchnie krople deszczu i dźwięk, który wydają morskie fale.

Biały szum jest bezpieczny

Szum biały jest bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla niemowląt. Eksperci twierdzą, że podobne dźwięki słyszymy w środowisku prenatalnym. Te, które generowane są sztucznie przypominają najmłodszym odgłosy słyszane w łonie matki – dzieje się tak, gdyż słuch wykształca się już w 4 miesiącu życia płodowego. To, na co powinni zwrócić uwagę rodzice, to głośność.

Biały szum można kupić w Internecie, wygenerować samodzielnie stojąc nad kołyską z suszarką (lub odkurzaczem) albo czekać na sprzyjające okoliczności (czytaj: opady deszczu, wakacje nad morzem). Można również poszukać darmowych próbek szumu białego w Internecie.