Już od najmłodszych lat dzieci powinny zdobywać wiedzę na temat środowiska, które je otacza. Dzięki temu w przyszłości chętniej będą promowały postawy, które pozytywnie wpływają na nasz świat.

Już od kilku lat systematycznie rośnie nasza świadomość dotycząca potrzeby ochrony środowiska. W sieci można znaleźć wiele porad dotyczących zdrowego odżywiania, wtórnego wykorzystania materiałów, wytwarzania ekologicznych zabawek. Mnogość napływających zewsząd informacji nie zwalnia jednak rodziców z obowiązku kształtowania odpowiednich postaw u swoich dzieci. O czym powinniśmy pamiętać chcąc je przygotować do życia w zgodzie z przyrodą?

Kontakt z naturą

Zapewnij swojemu dziecku kontakt z przyrodą. Niedzielne wypady do lasu bądź na łąkę ukształtują w nim wrażliwość na środowisko i szacunek dla świata roślin i zwierząt. Świetnym pomysłem może być również spacer po ścieżce ekologiczno-edukacyjnej. Tego typu szlaki stają się coraz popularniejsze i z łatwością znajdziesz jakiś w swojej okolicy. Ich zaletą jest duża liczba kolorowych tablic informacyjnych z ciekawymi informacjami na temat fauny i flory.

Bądź przykładem dla swojego dziecka

Jak wiesz, dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami. Powielają wzorce, które każdego dnia widzą w zachowaniu „dużych ludzi”. Jak w każdej sytuacji: jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij zmieniać go od siebie. Więc jeżeli Twoim celem jest wpojenie maluchom postaw ekologicznych, wprowadź je także do Twojego życia. Gdy dzieciaki zobaczą, że gasisz światło w pokoju, z którego wychodzisz, segregujesz odpady, odłączasz urządzenia elektryczne z kontaktu, same zaczną naśladować mamę i tatę. Dlatego ważne jest, by oboje rodzice prezentowali dzieciakom podobne postawy.

Dociekliwe dzieci z pewnością zaczną zadawać pytania: A dlaczego, a po co, ale jak to. Nie bój się udzielać im odpowiedzi i opisywać, dlaczego powinniśmy dbać o środowisko, w którym żyjemy. Niektóre tematy mogę wydawać się kłopotliwe, a ich wytłumaczenie dość skomplikowane. Dlatego możesz potrzebować wsparcia w postaci obrazków lub gier.

Na Ciufcia.pl znajdziesz Ekologiczną Planetę. Umieszczone zostały tam edukacyjne zabawy, które pomogą Twojemu dziecku zrozumieć m.in. wpływ drzew na środowisko. Więcej gier możesz znaleźć TUTAJ.