W naszej przeglądarce zainstalowaliśmy właśnie dodatek Fastdial, dzięki któremu nasze dziecko będzie mogło samodzielnie otwierać strony internetowe. Zamiast rodzicielskiego wklepywania adresu, wystarczy dziecięce kliknięcie w ikonkę. Prawda, że to łatwiejsze?

 

Kiedy po ponownym uruchomieniu przeglądarki klikniemy w nową ikonkę zostaniemy przeniesieni na stronę z zakładkami (rys.1). W każdym z okienek możemy zdefiniować dowolną stronę internetową. Najpierw wspólnie z dzieckiem zastanówmy się, z do których stron dodamy odsyłacze. Wybieramy wspólnie- wybór ma być atrakcyjny i wartościowy dla dziecka oraz akceptowalny przez nas. Mogą to być strony naszych bliskich (np. galeria fotografii dziadka, przepisy na ciasta babci), strony edukacyjne lub z grami dla najmłodszych.

6 (rys.1)

Klikając w poszczególne okienka możemy zdefiniować zakładki. W tym celu we właściwe pola należy wpisać adres strony oraz jej tytuł (rys.2). Miniatury stron będą generowane automatycznie, jednak nie zawsze będą zrozumiałe dla malucha. Zamiast ikonki możemy ustawić dowolny obrazek. Klikamy prawym klawiszem na zakładce, wybieramy ‘Properties’, a następnie ‘Advanced’. Z prawej strony opcji ‘Logo’ wybieramy wyszukanie obrazka na komputerze. Kiedy podamy właściwą ścieżkę, naciskamy ‚ok‚ (rys.3).

7a (rys.2)

8 (rys.3)

Aby ułatwić maluchowi korzystanie z zakładek możemy ukryć puste okna. Klikamy prawym klawiszem na puste pole (rys.4). Wybieramy ‘Properties’ i zaznaczamy ‘Hide empty boxes’(rys.5).

10 (rys.4)

9 (rys.5)

Konfigurowanie przeglądarki powoli dobiega końca. Lada moment nasz mały internauta rozpocznie pierwsze samodzielne surfowanie po (jasnych) stronach internetu. Jeśli posiada już swój profil w komputerze, możemy stworzoną właśnie stronę ustawić mu jako startową. Jeśli z tej przeglądarki korzystają również nieco więksi surferzy, również nic nie stoi temu na przeszkodzie. Bądźmy szczerzy, kto z nas nie „przywiesił się” na "dorabianiu" potworowi oczu;)