Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

Zagraj w grę Czekolada na Ciufci!

Każdy rodzic chciałby, żeby jego pociechy z radością dzieliły się zabawkami i przysmakami z innymi dziećmi. Trudność polega na tym, że maluchy uważają, że wszystko należy do nich, a świadomość pojęcia własności budzi się w nich około drugiego roku życia. Gra CZEKOLADA, którą można znaleźć na Ciufci uczy dzieci dzielenia swoich rzeczy z innymi.

Gra świetnie pokazuje, że dzielenie się jest przyjemną czynnością. Połączenie zabawy oraz przykładów z życia codziennego szybko wzbudzi w najmłodszych poczucie, że warto postępować w dany sposób. Jak jeszcze rodzice powinni wpajać swoim pociechom tego typu zachowania?

Obserwacja

W ogromnym stopniu dzieci pochłaniają wiedzę, poprzez obserwację zachowań dorosłych. Chcąc wpoić dziecku odpowiednie zasady, sami rodzice muszą pokazać, że dzielą się rzeczami, które należą do nich. Świetnym przykładem płynącym z góry będzie np. pożyczenie książki koleżance lub poczęstowanie dziecka czymś, na co ma ochotę, przy jednoczesnym wytłumaczeniu mu, że tak należy postępować.

Wymiana

Obserwując świat dziecko nie tylko będzie naśladować rodziców, ale również patrzeć na to, co dzieje się dookoła niego. Dostrzega więc posiadane przez inne dzieci zabawki, które mogą być dla niego interesujące. Rodzic powinien, w porozumieniu z opiekunem drugiego dziecka, zaproponować wymianę zabawek, dzięki czemu maluchy na żywym przykładzie zobaczą, że wymienianie się jest fajne i przynosi korzyści.

Z kolei wybierając się na spacer lub do parku warto zabrać ze sobą więcej niż jedną zabawkę, którą będzie się można podzielić ze spotkanymi rówieśnikami.

Nauka

Rodzice powinni szukać sposobów, żeby wytłumaczyć swoim dzieciom w jaki sposób działa prawo własności. W tym celu można wykorzystać dwa talerzyki, oba zawierające ten sam przysmak. Dziecko może zabrać tylko jeden, gdy przymierza się do zagarnięcia drugiego, należy wytłumaczyć mu, co robi źle i jakie zachowania są prawidłowe.

Jak nauczyć dziecko dzielenia się? Gra Czekolada

Pochwały

Dziecko powinno być chwalone za dobre zachowania, które wprowadziło. Pochwal malucha za każdym razem, gdy podzieli się swoimi rzeczami z innymi. Chwaląc skupiaj się na swoich odczuciach i przedstawiaj konkretne przykłady. Ogólniki w stylu: „jesteś taki grzeczny”, „jestem z ciebie dumna”, nie przyniosą spodziewanego efektu.

Dziecko najłatwiej uczy się przez zabawę i obserwację. Gra dla dzieci CZEKOLADA, w której maluch ma rozdać podzieloną tabliczkę między czwórkę przyjaciół, pokaże mu na czym polega idea dzielenia się, a ucieszone minki zajadających maluchów wywołają pozytywny efekt.