Jak nauczyć dziecko wiązać buty? 2

W życiu każdego malucha przychodzi taki moment, w którym trzeba pozbyć się butów zapinanych na rzepy i przerzucić się na takie, które trzeba zasznurować. Część dzieciaków łapie zasady wiązania w lot. Inne, między innymi ja w przeszłości, mają z tym duży problem, a dwa sznurki za nic w świecie nie chcą stworzyć czegoś, co spokojnie utrzyma obuwie na nodze. Dzisiaj radzimy Wam, jak nauczyć dziecko sznurowania butów.

Kolorowe sznurówki

Zacznijmy od metody, która naszym zdaniem jest najskuteczniejsza: kolorowych sznurowadeł. Możecie przeciąć sznurówki w połowie i zszyć je lub związać tak, by obie były dwukolorowe. Gdy chcecie, żeby dziecko nauczyło się lepiej rozróżniać prawą i lewą stronę możecie nie przecinać sznurowadeł i oba buty „uzbroić” w inne kolory. Tego typu wiązania na pewno przyciągną uwagę maluchów i zainteresują procesem sznurowania.

Buty z kartonu

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? 1

Inną kolorową metodą jest przygotowanie specjalnych modeli, na których Wasze dziecko rozpocznie naukę. Wytnijcie wspólnie z kartonu dwa duże buty. Zróbcie w nich otwory na sznurowadła i pozwólcie pokolorować je smykowi według jego pomysłu. Następnie przez zrobione wcześniej dziurki przeciągnijcie sznurowadła i zaproponujcie naukę wiązania na tak przygotowanych modelach. Smyk uzna to za dobrą zabawę i chętnie zacznie przyswajać nową wiedzę.

Ciekawa historia

Zainteresujcie Wasze dziecko ciekawą opowieścią. Możecie porównać sznurowadła do króliczych uszu, co jest dość popularną metodą nauki wiązania butów: najpierw tworzymy króliczy pyszczek, a następnie dwoje uszu, z których jedno jest klapnięte i trzeba je wyprostować.

Metodą początkowo bardziej skomplikowaną, ale przynoszącą dobre efekty jest historyjka o wiewiórce skaczącej po drzewie. Najpierw ze sznurowadeł należy zrobić korzenie. Jedną część sznurowadła potraktować jako pień, a drugą jako wiewiórkę, biegnącą wokół drzewa. W pewnym momencie wiewiórka wbiega do dziupli pod drzewem i wybiega z drugiej strony.

Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Możecie też stworzyć własne historyjki, które będą nawiązywały np. do ulubionych zwierząt Waszych dzieci. Sznurowadła mogą być uszami i trąbą słonia, czy też uszami pieska. Zamiast sznurówek możecie też użyć np. skakanki. Postawcie na swoją wyobraźnię.

Nauka wiązania butów nie jest łatwa, ale nie musi być drogą przez mękę dla nas i naszych dzieciaków. Stosując powyższe metody nie tylko pomożecie zdobyć smykom nowe umiejętności, ale spędzicie z nimi również interesujące popołudnie wypełnione zabawą.

Inspiracja tutaj.