Oddajemy głos naszej ekspertce, prof. Bożenie Muchackiej:
bozena_muchacka.jpg
Wychowanie dokonuje się głównie poprzez komunikowanie się. Efektywne komunikowanie zależy od właściwych relacji rodziców z dziećmi oraz od odpowiedniej ilości czasu poświęcanego dziecku. Wspólna zabawa ma duże znaczenie dla rozwoju społecznego dziecka, dla kształtowania więzi rodzinnych, wzajemnego poznawania się, dla nabywania takich zdolności społecznych, jak współpraca, porozumiewanie się, realizowanie wspólnych celów, inspirowanie i motywowanie do działania.

Dziecko potrzebuje autentycznego kontaktu z rodzicami a nie tylko ich obecności. Tymczasem w czasie wolnym wiele dzieci jest pozostawianych samym sobie, pozbawionych lub ubogich w kontakty społeczne, osamotnionych. To zaniedbanie wychowawcze w pewnym sensie wynika z ciągłego pośpiechu rodziców w trosce o zapewnienie swym dzieciom jak najlepszych warunków materialnych. Często jednak rodzice nie wiedzą jak zorganizować dzieciom czas.

Dlatego projekt Ciufcia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych Rodziców, którzy w sposób wartościowy chcieliby we wspólnej zabawie spędzić czas z własnym dzieckiem.

Proponowane zabawy nie tylko podtrzymają rodzinną więź, wzmocnią wzajemne relacje, pokażą możliwości wspólnego bawienia się ale też wzbogacą dziecko poznawczo.