Rodzice z każdej strony otoczeni są możliwością zakupu najróżniejszych zabawek. Poczynając od tych najprostszych: misiów i lalek, na robotach i samochodach kończąc. Mimo tej mnogości dostępnych opcji niesłabnącą popularnością cieszą się proste ręcznie robione zabawki. Do ich „produkcji” możesz wykorzystać wiele rzeczy codziennego użytku.

Czasami trudno nazwać je typowymi zabawkami. Mamy i ojcowie skupieni na różnych forach internetowych prześcigają się w kreatywnym wykorzystaniu sprzętów domowych w celu urozmaicenia wolnego czasu swoich dzieci. Po kilkunastu minutach szukania przedsiębiorczy rodzic może znaleźć cały katalog rzeczy, które potencjalnie nie są zabawkami. Ale okraszone odrobiną pracy i fantazji zmieniają się w fantastycznych towarzyszy harców.

Papier toaletowy

Rolka po ręcznikach papierowych bądź papierze toaletowym to świetny pomocnik, dzięki któremu Twoje dziecko może przygotować masę zabawek. Jedyne czego będzie potrzebowało to klej, kolorowe elementy i odrobina pomocy rodziców. Tak wyposażona pociecha może tworzyć rakiety, samochody, zwierzątka i całą masę innych zabawek.
Dwie połączone ze sobą rolki stworzą lornetkę, a jedna może posłużyć jako instrument lub megafon.

Butelka i kamienie

Plastikowe butelki, podobnie jak rolki po papierze, mogą stanowić podstawę do stworzenia zwierząt bądź pojazdów. Wypełniony kamykami pojemnik może stać się grzechotką. Butelka może również dołączyć do zestawu garnków, pełniąc rolę instrumentu.

Kij od miotły

Jeżeli miotła, którą trzymasz w kuchni posiada odkręcaną końcówkę zamiatającą, to kija możesz użyć na wiele różnych sposobów. To, co jeszcze kilka minut wcześniej służyło do sprzątania, po kilku minutach pracy może przekształcić się w świetną zabawkę.

Kij od miotły może być wykorzystany np. jako konik lub wędka. Zatykając z jednej strony kija wyciętą wcześniej końską głowę przeobrazimy nasze dziecko w jeźdźca doskonałego. Jeżeli zamiast głowy kij wyposażymy w sznurek zakończony magnesem, a z kartonu wytniemy kilka ryb wyposażonych w magnes o przeciwnym ładunku, to z jeźdźca zrobi nam się wędkarz.

Mała uwaga: doświadczenie wskazuje, że drewniane kije są bardziej wytrzymałe niż plastikowe (szczególnie, gdy kij przeobrazimy w konia).

Pomoc natury

Każda pora roku wiąże się z możliwością wykorzystania przyrody. Wiosną i latem kwiaty oraz zielone trawy idealnie sprawdzają się jako materiał do tworzenia wianków i bransoletek, które stanowią fantastyczną biżuterię. Z kolei jesienią na ziemię spadają żołędzie i kasztany. A kto nie bawił się ludzikami i stworkami, które powstały właśnie z tego tworzywa?

Uwolnij wyobraźnię

Co Cię ogranicza? Z naszych poszukiwań wynika, że ograniczeń nie ma (nie licząc noży, widelców, siekier, tasaków i innych narzędzi wyrządzających krzywdę). Zdaj się na kreatywność własną lub dziecka i wykorzystuj materiały, które masz pod ręką. Kubeczki z jogurtów pełniące rolę telefonu, kartonowe pudła będące domem, garnki, które służą jako perkusja. Pomysłów jest naprawdę wiele. Zachęcamy do eksperymentowania!