wspieraj dziecko

Od wczoraj Internet żyje tym, co wydarzyło się w ostatnim odcinku show kulinarnego MasterChef. Program wprawdzie nie jest z udziałem dzieci, ale nie ważne, jak bardzo dorośli jesteśmy rodzice gdzieś przy nas są i dla nich jesteśmy dziećmi. Rodzicu, wspieraj swoje pociechy!

Nie będziemy oceniali zachowania mamy jednej z uczestniczek, bo każdy ma swoje racje. Cała sytuacja wyglądała dość jednoznacznie, ale jej ocenę pozostawimy Wam. W tym jednak kontekście naszły nas myśli, że każdy rodzic – każda mama i tata – powinni wspierać swoje dzieci. Niezależnie od tego, czy mają 5 lat, czy 25.

Każdy lubi decydować o sobie i o tym, co będzie robił. Dlatego maluch krzyknie: ja sam! czy też ja sama!, gdy będzie chciał założyć buty wychodząc z wami na plac zabaw. Pozwalając mu na włożenie obuwia pomagamy mu uczyć się samodzielności. A gdy się mu uda – powinniśmy pochwalić jego mały sukces.

Gdy dziecko uczy się jeździć na rowerze, to rodzic powinien zachęcać jei cieszyć się razem z nim kolejnymi przejechanymi metrami, a nie machać ze zdenerwowania rękami, gdy rowerek wywróci się po raz kolejny. Dzieci są cierpliwe, jeśli chodzi o naukę. Chcą zdobywać nowe umiejętności. A rodzic powinien wspierać je zarówno w momentach sukcesu, jak i w gorszym dniu.

Dzięki temu te, gdy dorosną będą bardziej pewne siebie. I będą wiedziały, że wciąż mogą liczyć na Wasze wsparcie.