Serwis www.sieciaki.pl poświęcony jest edukacji dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci.  Powstał w 2005 r. w ramach programu Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje i jest objęty Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Głównym Partnerem serwisu jest Fundacja Orange. Serwis skierowany jest do dzieci w wieku 6 – 12 lat.

Fabuła serwisu oparta jest na odwiecznej walce dobra ze złem. Sieciaki –  czwórka przyjaciół: Ajpi, Netka, Spociak i Kompel – potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Razem z sympatycznym robotem NetRobim i Sztuczną Inteligencją starają się uczynić Internet jak najbardziej przyjaznym.  Ich przeciwnikami są Sieciuchy – bohaterowie uosabiający internetowe zagrożenia: Bełkot, Kradziej, Kłamacz i Śmieciuch, dowodzi nimi Czyste Zło.

Na stronie jest wiele ciekawych atrakcji, które bawią i uczą. Dzieci mają dostęp do zasad bezpiecznego korzystania z sieci, kreskówek edukacyjnych oraz audycji radiowych, mogą grać w gry edukacyjne na Siecioplanecie, czytać sieciakowe opowiadanie i brać udział w licznych konkursach. Za udział w konkursach dzieciom przyznawane są punkty – bajty, które następnie dzieci mogą wymienić na nagrody w sieciakowym sklepiku. Dodatkowo w konkursach wygrać można nagrody rzeczowe takie, jak: programy i gry komputerowe, zabawki, gry planszowe, a także sprzęt multimedialny.

Co dwa tygodnie Sieciaki publikują nowy numer „Siewie”, w którym znajdują się porady, ciekawostki i łamigłówki oraz informacje o nowościach w serwisie.  Codziennie do dzieci wysyłana jest informacja o aktualnościach  lub poradach. Dodatkowo serwis umożliwia swoim użytkownikom założenie własnego, bezpiecznego profilu. Dzięki temu dzieci uczą się, jak korzystać z portali społecznościowych.

Jednym z najważniejszych elementów serwisu jest Katalog Bezpiecznych Stron Best.

Jest to zbiór stron regularnie weryfikowanych pod kątem bezpieczeństwa przez zespół pracowników. Strony zebrane w Katalogu służą rozwijaniu zainteresowań, edukacji i rozrywce.

sieciaki