czyt2

Czytać powinni wszyscy. I mali i duzi. A co z tymi, którzy jeszcze nie potrafią? Im powinni pomóc rodzice.

Psychologie od wielu już lat informują, że czytanie dziecku nie powinno być jedynie dobrym nawykiem, ale wręcz obowiązkiem rodziców. I mimo tego, że czasu nie mamy coraz więcej, to dzięki licznym kampaniom społecznym dzieciom czyta większa liczba rodziców. Jeżeli należycie do tej grupy, sprawdźcie, co zyskują Wasze pociechy słuchając Waszego czytania. Jeśli jeszcze nie czytacie, to tutaj dowiecie się, dlaczego warto zacząć. Przedstawiamy 4 najważniejsze powody, dla których warto czytać książki dzieciom.

1. Rozbudzają wyobraźnię

Kolorowi bohaterowie, piękno natury, barwne rośliny i zwierzęta – opisy, które znajdują się w bajkach pobudzają wyobraźnię najmłodszych. Ciekawa lektura uzupełniona obrazkami i intonacją rodzica zachwyci dziecko, a przy okazji spowoduje wzrost twórczej aktywności. Bajkowi bohaterowie z kolei prezentują zachowania, których pociechy mogą się nauczyć. Rodzic może wykorzystać działania postaci i użyć ich jako wzorców, które dziecko, wcześniej wyobraziwszy sobie te wzorce, będzie chętnie naśladować.

2. Wpływają na rozwój umiejętności

warto czytać książki dzieciom1

Książki pomagają dzieciom poznawać nowe słowa i uczą je ich wymowy. Gdy rodzic czyta swojemu dziecku lekturę, w której pojawiają sie nowe słowa, to maluch ma okazję dowiedzieć się, co taki nowousłyszany wyraz znaczy i w jaki sposób odpowiednio go wymówić.

3. Uczą koncentracji

W dzisiejszym świecie wiele osób ma problem z koncentracją i skupieniem się na konkretnym działaniu. Wielu ludzi uważa, że te umiejętności w znacznym stopniu odpowiadają za nasze życiowe sukcesy lub niepowodzenia. Dziecko słuchając czytanej książki musi skupić się na tym, co dzieje się w danym momencie. Dzięki temu poprawia się jego koncentracja i uczy się uważnego słuchania.

4. Pozytywna więź

W zabieganej rzeczywistości rodzicom czasami ciężko znaleźć kilkadziesiąt minut, które w pełni mogą poświęcić na przebywanie z dziećmi. Pora wieczornego czytania jest takim momentem, który możecie spędzić z dzieciakiami.

warto czytać książki dzieciom2

Czytać można dzieciom w każdym wieku. Przynajmniej dopóki same nie nauczą się używać książek w celu pobudzania własnej wyobraźni. Dlatego warto wyrobić w nich ten nawyk. A jednym z najlepszych sposobów takiego wyrabiania jest częste czytanie maluchom.