warto czytać książki dzieciom2

Poniedziałek. Pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Dla niektórych dzieci będzie to debiut w szkolnych ławach. Część czeka na ten moment z niecierpliwością. Inne odczuwają przerażenie na samą myśl, że będą musiały odnaleźć się w nowej sytuacji. Stres udziela się również rodzicom debiutantów. Warto wiedzieć, jak się zachować, by nie stracić głowy i ułatwić szkrabowi pierwszą wizytę w akademickich murach.

Przygotowania do TEGO dnia powinno rozpocząć się już znacznie wcześniej. Dzieci widzą, słyszą i chłoną z otoczenia. To,w jaki sposób o szkole wypowiadacie się Wy, co o niej mówi starsze rodzeństwo i koledzy z podwórka czy przedszkola wpływa na sposób, w jaki maluch będzie postrzegał naukę. Dlatego lepiej unikać stwierdzeń w stylu: W szkole to na pewno cię tego oduczą. Takie groźby tylko zniechęcają dzieciaki do nauki.

Rozmawiaj z dzieckiem

To, o czym warto mówić, to pozytywy: że w szkole jest fajnie, że jest dużo kolegów, boisko, przerwy i masa  ciekawych rzeczy, których można się dowiedzieć. Dobrym sposobem jest również wcześniejsze zapoznanie malucha z budynkiem szkoły. Warto jakiś czas przed pierwszym dzwonkiem urządzić sobie wypad w szkolne okolice i pokazać smykowi: Tam będzie twoja klasa!

Kupcie wspólnie wyprawkę

Każdy lubi decydować o sobie. Nie inaczej jest z dziećmi. Chcecie, żeby chętniej ruszyły do szkoły? Zabierzcie je ze sobą na zakupy. Fakt, że zajmą one więcej czasu. Fakt, że momentami będziemy musieli przełamać fale marudzenia. Fakt, że pewnie wydamy więcej pieniędzy niż podczas samotnych zakupów. Ale gdy dziecko wybierze sobie samo to, czego będzie miało używać, zacznie to robić o wiele chętniej.

W dniu szkoły odprowadźcie do niej malucha…

Gdy nadejdzie godzina zero, warto towarzyszyć dziecku w tym ważnym dla niego momencie. Wspólne wyjście do szkoły  i podtrzymywanie malca na duchu na pewno mu pomogą przełamać zdenerwowanie. W momencie pożegnania warto powiedzieć malcowi, że jest się z niego dumnym i budować pozytywne emocje. No i przede wszystkim – zachować zimną krew. Jeśli sami będziemy zdenerwowani, to dziecku się to udzieli.

… i przyjdźcie po niego po lekcjach

Pozwólcie malcowi się wygadać. Po pierwszym dniu w szkole na pewno będzie miał wiele do opowiedzenia. Niezależnie od tego, czy przekaz będzie wypełniony pozytywną energią czy negatywnymi emocjami – wysłuchajcie dzieciaków i postarajcie się rozwiać ich obawy lub wzmocnić dobry nastrój.

Dla każdego dziecka pierwszy dzień w szkole jest wyzwaniem. Warto pomóc maluchowi w tym wyjątkowym dla niego dniu!