Za oknem szaro-buro, z nieba spadają ogromne ilości kropel deszczu, a Twoja pociecha wypowiada wzbudzające trwogę słowa: „Mamo! Nudzi mi się”? Pogoda taka jak dziś nie nastraja optymistycznie dorosłych i zabija pokłady kreatywności. Ciufciowy blog przychodzi z pomocą J. Przygotowaliśmy kilka propozycji, które świetnie sprawdzają się w czasie niepogody.

Budowanie bazy / Budowanie domu

Dwa krzesła, kawałek stołu, koc lub prześcieradło – tylko tyle potrzeba, aby stworzyć fantastyczną bazę, w której schowa się nasza pociecha. Pomóż jej ją zbudować, ale pozwól dziecku wykazać się kreatywnością: baza może znajdować się w dowolnym, wymyślonym przez niego miejscu. Czy będzie to namiot w dżungli? Baza kosmiczna? Zadawaj pytania dotyczące nowopowstałej bazy i pobudzaj w ten sposób jego wyobraźnię.

Melodie z butelek

Posiadasz w domu kilka pustych butelek? Umyj je dokładnie i nalej do każdej z nich różną ilość wody. Następnie razem ze swoim dzieckiem dmuchajcie po kolei w każdą z nich. Butelki będą wydawały różne dźwięki w zależności od tego, ile płynu znajduje się w środku.

Dziecko może stworzyć swoje własne melodie, które możesz nagrać. Dzięki temu stworzycie jego pierwszy utwór muzyczny.

Ziemniaczane pieczątki

Kilka ziemniaków, farby, kartka papieru i nóż. Pomóż dziecku wykonać kilka pieczątek o różnych kształtach. Bez problemu zrobisz je dzieląc ziemniaki na pół i wycinając ciekawe wzory na każdej z części. Przygotuj pojemniki z kolorowymi farbami oraz kartki papieru, aby mogło swobodnie wykorzystywać swoje stemple. Z nowymi, pięknymi pieczątkami Twoje dziecko może pobawić się w urzędnika, który przyjmie lub odrzuci wniosek o kilka minut odpoczynku dla Ciebie. 

Wspólne gotowanie

Gdy nadejdzie pora obiadowa możesz zaprosić swoje dziecko do kuchni. Wspólne gotowanie posiłku przyniesie wiele frajdy. Brak pomysłu na przepisy? Tajemnicza kuchnia przysporzy Ci wielu inspiracji na ciekawe i proste dania.

Spacer

Jeżeli deszcz nie jest zbyt mocny lub  gdy zauważysz, że chwilowo z nieba nie leją się strumienie wody, możesz zdecydować się na opuszczenie domu. Płaszczyk, parasol i kalosze uchronią dziecko przed złymi warunkami atmosferycznymi. Spacer w deszczu nie tylko wzmocni układ odpornościowy malucha, ale również pozwoli mu poznawać świat w nowych warunkach. A wyścig pomiędzy kałużami (lub beztroskie rozchlapywanie każdej napotkanej) przysporzą dziecku niesamowitej frajdy.

Gry edukacyjne na Ciufcia.pl

Świetnym pomysłem na spędzenie dżdżystych godzin są również ciufciowe gry. Przygoda w Dalekiej Krainie przypomni ciepłe letnie dni lub zimowe szaleństwa. A przy okazji pomoże Twojemu dziecku rozwinąć nowe umiejętności.

Oczywiście to tylko propozycje i jeśli Twoja pociecha woli kolorować, pisać, bawić się klockami – pozwól  mu na to. Jeśli tylko masz możliwość, skorzystaj z zasady: zawsze lepiej w towarzystwie. Dzieci miło spędzą czas z rówieśnikami i będą uczyły się zabawy i pracy w grupie.