Ostatnio dodane do kategorii gry edukacyjne dla dzieci online
Zobacz także gry z pozostałych kategorii
Gry edukacyjne dla dzieci - dlaczego warto?
Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka może się wydawać błahą czynnością. Przecież mamy tyle różnorakich produktów na sklepowych półkach. Zabawki dla chłopców, dla dziewczynek, dla niemowlaków i starszych dzieciaków, te zrobione z tworzyw sztucznych, a dla entuzjastów ekologii, te zrobione z drewna czy bambusa. Wydawać by się mogło, że z wyborem nie będzie żadnego problemu. Wiele zabawek dostępnych na rynku nie posiada jednak funkcji rozwijających, a niektóre z nich mogą nawet zaburzyć rozwój dziecka. Swoimi krzykliwymi kolorami i intensywnymi dźwiękami rozpraszają uwagę i nie pomagają w trenowaniu koncentracji. Przed wyborem zabawek dla dziecka warto zastanowić się co wartościowego mogą one wnieść w rozwój malucha. Gry edukacyjne obejmują bardzo szeroką gamę produktów. Są zaprojektowane w taki sposób, aby dziecko przyswoiło jak najwięcej wiedzy i rozwijało nowe umiejętności. Często też skupiają się na konkretnej dziedzinie, którą nasz maluch może poznać i zgłębić. Gry planszowe na przykład, uczą przede wszystkim opanowywania reguł. Gry edukacyjne pozwalają w przyjemny i ekscytujący sposób zachęcić dziecko do przyswajania wiedzy. Rozwijają kreatywność, samodzielne myślenie i podejmowanie decyzji.
Gry edukacyjne dla dzieci - szeroki wybór
Na rynku mamy szeroką selekcję zabawek edukacyjnych, zaczynając od propozycji dla niemowlaków, na nastolatkach kończąc. Jest więc z czego wybierać. Gry edukacyjne mają na opakowaniu informację, dla dziecka w jakim wieku są przeznaczone. Nie zawsze warto się tym kierować. Dla przykładu, zafascynowany zwierzętami pięciolatek może mieć większą wiedzę w tym temacie niż dziecko w wieku szkolnym. Zabawki powinny stanowić dla dziecka wyzwanie, inspirować je do dalszego odkrywania świata, pogłębiać dotychczasowe zainteresowania i pomagać w znajdywaniu nowych. Warto wybierać gry nieznacznie przekraczające umiejętności dziecka. Wymagające zabawki, które stanowią wyzwanie, lepiej stymulują rozwój i przyspieszają go. Najgorsze co można zrobić, to obdarować dziecko nudną zabawką, która nie wniesie nic wartościowego w jego rozwój.
Gry edukacyjne dla dzieci 5 lat - co wybrać?
Wartościową grą edukacyjną dla pięciolatków będą na przykład gry memo. Ćwiczą one pamięć i koncentrację. Sprawiają, że dziecko całą swoją uwagę kieruje na grę. W łatwy sposób można też dostosowywać stopień trudności poprzez dodawanie kolejnych kart.
Gry logiczne potrafią na długo zająć uwagę dziecka. Ćwiczą logiczne myślenie, koncentrację i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów.
Gry wspierające motorykę małą i koordynację oko-ręka to kolejne wartościowe pomysły. Ćwiczenie motoryki rozwija w późniejszym czasie umiejętność pisania i rysowania. Takimi zabawkami będzie na przykład nawlekanie drewnianych korali na sznurek. Dobrze sprawdzi się też popularna gra w łowienie rybek czy zestaw plasteliny.
Książki obrazkowe pozwalają w zajmujący sposób spędzić wspólnie czas z dzieckiem. Wyszukiwanie postaci na szczegółowych ilustracjach i układanie własnych historii razem z rodzicem aktywizuje dziecko, rozwija wyobraźnię i kreatywność.
Książeczki z ćwiczeniami w łagodny sposób zaznajamiają dziecko z zadaniami jakie czekają na nie niedługo w szkole. Oswajają z podręcznikiem i trzymaniem ołówka czy kredek w ręce. Rysowanie szlaczków czy pierwszych liter przygotowuje do nauki pisania. Ma to ogromne znaczenie, gdyż dziecko mające wcześniej jakiekolwiek doświadczenie z pisaniem czy rozwiązywaniem zadań w książeczce, lepiej zniesie pierwsze dni w szkole. Pierwsze dni w szkolnych murach są dla malucha dużym przeżyciem, dlatego jak najlepsze oswojenie go i przygotowanie do nowej rzeczywistości zaoszczędzi mu dodatkowego stresu.
Od jakiego wieku dziecko może grać w gry?
Najlepiej zacząć jak najwcześniej. Już niemowlaki gotowe są na przyswajanie wiedzy przez zabawę. Na przykład już od trzeciego miesiąca życia można zacząć przez zabawę naukę czytania globalnego. Natomiast trzyletnie dziecko rozumie już swoją pozycję w społeczeństwie, rozumie kim są dla niego rodzice i ciągle łaknie wiedzy. Zaspokajajmy ją odpowiednimi, stymulującymi zabawkami.
Gry dostosowujemy do wieku, możliwości i umiejętności naszych dzieci. Młodsze pociechy mogą potrzebować więcej czasu i stopniowego wdrażania ich w zasady gry. Niezbędna jest też na początku pomoc rodzica, który wytłumaczy zasady gry, pokaże jej działanie, pomoże w trudniejszych momentach do czasu, aż dziecko opanuje zabawę na tyle by posługiwać się nią samodzielnie. Ważne by gry nie były za łatwe, w takim wypadku szybko znudzą dziecko.
Ważne jest też by nie wybierać gier w których są wygrani i przegrani. Chodzi o to, by nie zniechęcać dziecka do podejmowania decyzji i samodzielności. Należy za to nagradzać każde podjęcie działania, każdą próbę odpowiedzi, nawet jeśli jest niepoprawna. Stworzenie odpowiedniej atmosfery pozbawionej rywalizacji a nastawionej na aktywną zabawę sprawi, że dziecko chętniej będzie wracać do danej gry. Jest to bardzo ważne w procesie przyswajania wiedzy. Jednorazowa zabawa nową grą jest fajna i intrygująca, ale nie pozwoli na zaabsorbowanie takiej dawki wiedzy jak przy wielokrotnych jej powtórzeniach.
Dlaczego gry edukacyjne zamiast innych gier?
Gry edukacyjne stworzone są w celu przyswajania przez dziecko nowej wiedzy w łatwy i przyjemny sposób. Nadal są to zabawki, zapewniają więc maluchom radość. Jednak dzięki funkcji edukacyjnej czas spędzony na zabawie staje się bardziej efektywny. Zwykłe zabawki nastawione są jedynie na czystą rozrywkę, nie wpływają znacząco na rozwój dziecka. Bardzo ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednio stymulujące do rozwijania się gry. Jak powszechnie wiadomo, to w dzieciństwie mózg człowieka jest najbardziej chłonny. Uczymy się wtedy najwięcej i najszybciej. Szkoda byłoby zmarnować ten ważny czas na słabe jakościowo zabawki. Wybierając odpowiednie, mądre i angażujące gry pomagamy kształtować jego lepszą przyszłość, ułatwiając tym wejście w szkolną rzeczywistość.
Gry edukacyjne zachęcają do samodzielnego myślenia i kreatywności. Są to umiejętności często zaniedbywane w szkole. Niestety, odzywa się to później na przykład w trakcie wchodzenia w dorosłe życie. Młody człowiek nie posiada umiejętności przełamywania schematów, decyzje dotyczące swojej przyszłości, jak wybór kierunku studiów czy w ogóle kontynuowanie nauki, podejmuje w oparciu o opinie innych, kierując się modą czy zdaniem rówieśników. Jest też bardziej podatny na manipulacje. Dlatego tak ważne jest by od małego wyrabiać w dziecku nawyk samodzielnego, krytycznego myślenia.
Gry edukacyjne dla dzieci 7 lat - co wybrać
Wiele gier edukacyjnych dla pięciolatków sprawdzi się także u siedmiolatków. Oczywiście, stopień trudności trzeba odpowiednio podnieść w odniesieniu do ich umiejętności. Tak więc wspomniane wcześniej karty memo, w wersji dla siedmiolatka będą miały większą ilość par kart i trudność obrazków dostosowaną do jego spostrzegawczości.
Książeczki z ćwiczeniami pomogą w nauce szkolnej. Siedmiolatek w mniejszym lub większym stopniu opanował już sztukę czytania i pisania, więc zadania w nich też powinny mieć odpowiedni stopień trudności. Dodatkowo możemy zaopatrzyć nasze dziecko w książki edukacyjne. Na rynku mamy ich całą masę. Kierujmy się zainteresowaniami malucha. Jeśli interesuje się na przykład kosmitami, wybierzmy książeczki o budowie kosmosu, podróżach kosmicznych czy zawodzie astronauty. Poszukajmy publikacji miłych dla oka, zawierających piękne i ciekawe ilustracje. Pamiętajmy, że od małego wyrabiamy u dziecka także estetykę i wyczucie dobrego smaku.
Nadal ważnym elementem rozwoju dziecka jest ćwiczenie motoryki małej i koordynacji ruchowo-wzrokowej. Postawmy na gry zręcznościowe, skupiające się na ćwiczeniu precyzji ruchów ręki. Może być to na przykład popularna od wielu lat gra "Operacja", gdzie dzieci mają za zadanie przy pomocy szczypców usunąć małe elementy z ciała "pacjenta". Dodatkowo podczas wspólnej gry, możemy uzupełniać wiedzę dziecka na temat budowy ludzkiego ciała opowiadając o funkcji konkretnych narządów i odpowiadając na wnikliwe pytania naszej pociechy. Gier opierających się na podobnej zasadzie jest na rynku więcej, przy wyborze możemy kierować się zainteresowaniami dziecka.
Ciekawą propozycją są też układanki i modele do składnia. Mamy tu na przykład do wyboru ruchome modele układu słonecznego czy drewniane modele zwierząt i maszyn. Pozwalają one na lepsze zbadanie wyglądu omawianego przedmiotu. Dzięki możliwości dotknięcia i ręcznego zbadania zagadnienia, dziecko jest w stanie zatrzymać w pamięci więcej informacji.
Jeżeli nasze dziecko ma zacięcie kreatywne, możemy razem własnoręcznie stworzyć gry edukacyjne. Będzie to wspaniała okazja do spędzenia wspólnie czasu. Możemy razem lepić modele z plasteliny, tworzyć mini książeczki na określone tematy, wypełnione namalowanymi przez malucha ilustracjami i zapisane znalezionymi przez nas ciekawostkami na dany temat. Wspólne przeprowadzanie eksperymentów, jak na przykład ciecz nienewtonowska, pozwoli nam na zgłębienie zagadnień z fizyki a zbudowanie wulkanu w słoiku przy pomocy octu i sody będzie wspaniałym wprowadzeniem w świat chemii. Możliwości jest cała masa. Oczywiście, takie eksperymenty wymagają od rodzica dużego zaangażowania, często też mogą skutkować bałaganem. Jeżeli brakuje nam czasu na wyszukiwanie pomysłów na eksperymenty i samodzielne ich przygotowywanie, na rynku dostępnych jest wiele gotowych zestawów dla małych naukowców.
Ile czasu maluchy powinny spędzać na komputerze?
Specjaliści zalecają, aby dzieci poniżej trzeciego roku życia nie miały w ogóle dostępu do telewizora czy tabletu. W starszym wieku czas przed ekranem nie powinien przekraczać 30 minut dziennie. Pamiętajmy, żeby komputer nie pełnił funkcji opiekunki do dziecka. Czas przed komputerem powinien być z góry określony i rygorystycznie przez nas przestrzegany. By go zrekompensować, zachęcajmy dziecko do codziennej aktywności fizycznej i spędzania czasu na dworze. Jest to też bardzo ważne przy budowie odporności dziecka. Ciągłe siedzenie w domu przed komputerem to w rezultacie większe prawdopodobieństwo nawracających infekcji. Częste chorowanie to też dłuższe nieobecności w szkole i zaległości w nauce a dla rodzica przymusowe wolne od pracy.
Zabawa przed monitorem czy planszówki? Wymiar edukacyjny
Wspomnijmy najpierw o zagrożeniach wynikających ze spędzania czasu przed ekranem. Mówimy tu o oglądaniu telewizji i graniu na komputerze. Nie są one w tym samym stopniu szkodliwe. Zacznijmy od telewizji. Po pierwsze, długi czas spędzany przed ekranem telewizora zmniejsza aktywność fizyczną dziecka, sprzyja powstawaniu wad postawy i negatywnie wpływa na mięśnie oczu. Dodatkowo telewizja zaburza koncentrację u dzieci. Telewizja bombarduje dziecko wieloma bodźcami dźwiękowymi i wizualnymi naraz. Przyczynia się to do nieumiejętności skupienia się na jednej rzeczy przez okres czasu dłuższy niż kilka minut, co w rezultacie utrudnia dziecku funkcjonowanie w szkole, gdzie 45-minutowe lekcje wydają się za długie i za nudne. Niestety, odbija się to też negatywnie na jego wynikach w nauce.
Telewizja w małych dawkach, do 30 minut dziennie, może się za to przydać jako pomoc w nauce języków obcych. Badania wykazują, że umiejętność przyswajania języków w naturalny sposób, tak zwana akwizycja językowa, zanika u dzieci dopiero około 12 roku życia, kiedy to mózg dziecka z trybu przyswajania przechodzi w tryb nauki języków. Warto wystawiać dziecko na kontakt z językiem obcym już od najmłodszych lat. Pomóc mogą w tym bajki i programy w danym języku.
Poprzez ich oglądanie i słuchanie, dziecko oswaja się z brzmieniem języka i poprawnym akcentem, jest też w stanie w naturalny sposób zrozumieć sens wypowiedzi. Codzienna półgodzinna sesja z bajkami po angielsku czy jakimkolwiek innym języku, który chcemy u dziecka rozwinąć, pozwoli mu w naturalny i prosty sposób przyswoić gramatykę i leksykę. Oczywiście, nie wystarczy to do uzyskania biegłości językowej. Dobrze jest zadawać dziecku pytania w danym języku dotyczące tego co dzieje się na ekranie.
Jeżeli chodzi o czas przed komputerem, tu również obserwujemy negatywny wpływ na sprawność fizyczną dziecka i pojawianie się wad postawy. Na tym podobieństwa się kończą. Czas przed komputerem, w przeciwieństwie do biernego siedzenia przed telewizorem, wymaga od dziecka większej aktywności intelektualnej. Nie jest to tylko pasywny odbiór bodźców. Gry komputerowe mogą nauczyć dziecko rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. W dzisiejszym świecie umiejętność obsługi komputera jest koniecznością. Oprócz tego możemy zachęcić naszą pociechę do obsługi prostych programów graficznych i programów do obróbki muzycznej. Coraz bardziej popularne stają się też warsztaty programowania dla dzieci, co może być świetną inwestycją w przyszłość naszego malucha.
Pamiętajmy, by zawsze nadzorować w jaki sposób nasze dziecko spędza czas przed ekranem i z góry nakładać limity czasowe, a także codziennie zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Należy wyedukować dziecko na temat zagrożeń czyhających na nie w sieci.
Co to znaczy, że gra ma charakter edukacyjny Popularność gier edukacyjnych online
Gra ma charakter edukacyjny, gdy nie jest tylko bierną czynnością. Musi aktywizować dziecko, zmuszać do myślenia i podejmowania decyzji. Powinna uczyć je nowych zagadnień, poszerzać wiedzę na wartościowe tematy i inspirować do samodzielnego odkrywania świata. Wspaniałe możliwości dają tu gry edukacyjne dostępne online. Na rynku mamy do czynienia z grami darmowymi i płatnymi. Znajdziemy tu gry logiczne, matematyczne czy stawiające na kreatywność, mamy gry po polsku a także w językach obcych. Mogą one stanowić wspaniałą pomoc w nauce szkolnej. Zdecydowanie bardziej atrakcyjne jest rozwiązywanie zadań matematycznych na komputerze niż w tradycyjnym podręczniku. Gry edukacyjne zyskują na popularności, gdyż są stosunkowo łatwo dostępne. Potrzebny jest nam jedynie laptop czy tablet i dostęp do Internetu. Duża ilość gier bezpłatnych sprawia, że może być to też tańsza opcja w porównaniu z tradycyjnymi zabawkami, grami czy książkami.
Gry edukacyjne dla dzieci online to świetny pomysł!
Nie zabraniajmy dzieciom dostępu do gier online. Mogą się one stać wspaniałą pomocą naukową. Pamiętajmy by zawsze nadzorować poczynania naszych pociech w sieci i kontrolować czas spędzony przed ekranem. W dzisiejszych czasach biegłość w obsłudze komputera jest niezbędna. Zaznajamiając dziecko z zagadnieniami informatycznymi od najmłodszych lat ułatwimy mu w przyszłości wejście na rynek pracy. Prognozuje się, że rynek IT będzie się nadal w szybkim tempie rozrastać tworząc nowe miejsca pracy i nowe możliwości. Jeżeli nasze dziecko wykazuje zainteresowanie informatyką, warto je pogłębiać. Warsztaty z programowania to ciekawy pomysł na zajęcia pozalekcyjne. Coraz więcej jest też dostępnych gier internetowych nastawionych na naukę kodowania. Trzeba się niestety liczyć z ich dosyć wysoką ceną, jednak pomyślmy o tym jako o inwestycji w lepszą przyszłość naszej pociechy.
Jakie są najfajniejsze gry z kategorii Gry edukacyjne dla dzieci online:
- Warzywa po angielsku
- Owoce po angielsku
- Nauka czytania sylabami
- Nazwy przedmiotów po angielsku
- Zagadki dla dzieci
- Nauka zegara